Automobilka Seat spustila nový systém řízení celého dodavatelského řetězce.
Automobilka Seat spustila nový systém řízení celého dodavatelského řetězce.
autor: Seat

V logistickém centru firmy Seat vznikl během 26 týdnů projekt, který pomocí aplikace sleduje přesnou polohu každého dílu pro výrobu automobilu. Během přepravy se zatím materiál sleduje pomocí GPS modulu v nákladních autech, brzo ale přijdou na řadu i další druhy transportu.

„Seat má poprvé v reálném čase informace o tocích materiálu, jeho přepravě a spotřebě výrobního materiálu. Informace, jejichž získání dosud vyžadovalo hodiny času a řadu telefonních hovorů, se nyní aktualizují v řádu sekund,“ říká vedoucí projektu David Castilla.

Control tower neboli řídicí věž je ve skutečnosti místnost s videostěnou, která je rozdělená na různé zobrazovací plochy, nepřetržitě ukazuje aktualizované ukazatele, grafy, mapy s trasami, kódy atd. a připomíná “control tower” na letišti.

V řídicím systému se každý den v reálném čase aktualizuje 200 000 klíčových údajů. „Snažíme se sledovat všechno možné, od zásob dodavatele přes události na montážní lince až po dopravní a logistická centra,“ říká David Castilla. Tato data jsou zároveň základem pro používání prediktivních nástrojů, které pomáhají předcházet problémům ještě dřív, než k nim dojde.

Jedním z cílů pro blízkou budoucnost je zkrácení dodacích lhůt od okamžiku objednání vozidla. „Zákazníci budou součástí plánovacího procesu a mohou dokonce požádat o změnu barvy, než dojde k nalakování karoserie, nebo o zařazení specifických dílů do jeho výbavy,“ vysvětluje Enric Martí, který je ve společnosti Seat odpovědný za logistiku.

externí video: Jak funguje logistika 16 milionů dílů denně
Jak_funguje_logistika_16_milionu_dilu_denne.jpg

Mezi cíle ambiciózního projektu patří také optimalizace tras při přepravě materiálu. To má umožnit aplikace, která ukazuje polohu nákladních vozidel, umožňuje interakci s jejich řidiči v reálném čase a poprvé poskytuje prediktivně stanovenou dobu příjezdu.

V budoucích fázích projektu bude aplikace zahrnovat také nové nástroje pro předpověď počasí, které umožní nabídku alternativních tras a zkrácení doby jízdy.

Tato aplikace byla zařazena do užšího výběru pro Inovační den SEAT, který prezentuje a oceňuje nejlepší projekty zaměstnanců společnosti. „V této fázi dokážeme s velkým předstihem úspěšně předvídat požadavky výroby. Pro zákazníky to znamená bezprostřední přínosy. Můžeme jim například zaručit termín dodání, jelikož přesně víme, že díly pro jejich vůz budou v plánovaný den výroby k dispozici,“ vysvětluje vedoucí projektu.

Autoři: rn