„Fotovoltaika sama o sobě je dneska už celkem běžné řešení i na rodinných domech. Unikátnost je v propojení systémů baterií a softwaru, který chytře řídí nabíjení a vybíjení. Veškerá elektrická zařízení typu vysokozdvižné vozíky, koloběžky, tříkolky, které tady používáme, jsou napojitelná do systému a současně můžou svoji bateriovou kapacitu systému poskytnout," řekl ČTK statutární ředitel firmy Adler Czech Radek Veselý.

Na střeše a plášti haly je 947 fotovoltaických panelů. „Kombinace fotovoltaických panelů s velkokapacitní baterií a kogeneračními jednotkami zajistí téměř stoprocentní potřebu elektrické energie celého objektu," uvedl Veselý.

Fotovoltaická elektrárna má výkon 296 kilowattpeaků (kWp). Baterie mají kapacitu až 360 kilowatthodin a je možné je řídit podle aktuálního využití a požadavků provozu. „Systém je možno například nastavit tak, aby byly baterie vždy nabity na 50 procent, a tím byl objekt připraven na případ blackoutu," uvedla mluvčí firmy Marie Logrová. Systém tak může sloužit i jako záložní zdroj energie pro případné výpadky.

Společnost Adler je v Česku lídrem na trhu značkového reklamního textilu. Působí v 25 evropských zemích. Zboží expeduje z logistického centra v Ostravě, vývojové středisko a sídlo společnosti je v Ústí nad Labem, kde vznikají střihy a návrhy, výrobky se šijí v asijských zemích. Adler má více než 300 zaměstnanců. Za své zboží a služby firma loni utržila 1,163 miliardy korun, poprvé tak překročila hranici miliardového obratu.

Související