Na záda se nasadí počítačový batoh a na hlavu přijdou speciální brýle, které se s ním propojí. Před očima se objeví virtuální koule, která pomůže s kalibrací zařízení na čočky konkrétního člověka. A prohlídka může začít.

Developer industriálních nemovitostí Panattoni loni na podzim představil svůj plán přestavět brownfield vzniklý na části bývalého areálu Škody na Borských terasách v Plzni na hi-tech průmyslovou zónu. Ta nyní získává konkrétnější obrysy, i když zatím jen digitální.

Panattoni je ukázalo za pomoci virtuální reality v letos otevřené „laboratoři“ společnosti Virtuplex v pražských Horních Počernicích. Kromě zázemí je laboratoř vlastně jen prázdná hala, v které se pohybují lidé s brýlemi při prohlížení virtuálních prostorových modelů. S plochou 600 metrů čtverečních jde o jeden z největších takových provozů v Evropě.

Virtuální technologie umožnila procházet se po ulicích budoucího areálu i vstoupit skrz zdi dovnitř budov nebo jakýchkoliv dalších objektů, v tomto případě třeba nové Škody, bagru nebo londýnského metra 19. století, a prohlédnout si v různých měřítkách i detaily vybavení. Návštěvník jen musí překonat nepříjemný pocit, kdy prostupuje pevnými objekty nebo chodí ve vzduchu. Současně se ve virtuálním prostředí může pohybovat celá skupina osob, které navzájem vidí část svých obrysů připomínajících unifikované avatáry.

Virtuální realita umožňuje fiktivní prohlídku budoucí továrny nebo skladu

Hodit si balíkem

Podle Pavla Nováka z firmy Virtuplex tuto technologii stále častěji využívají firmy, které si potřebují vyzkoušet, jak bude fungovat nový výrobní nebo logistický provoz dříve, než se začne stavět. S pomocí virtuální reality si můžou „reálně“ vyzkoušet třeba to, jestli v hale nevznikají úzká místa, kde by se zbytečně zpomaloval tok materiálu.

Podobný projekt přestavila před dvěma lety na veletrhu v Mnichově logistická firma Dachser. S pomocí virtuální reality ukazovala, jak je možné nastavit ve skladu regály, galerie nebo kudy bude proudit náklad. Návštěvníci si mohli ve virtuální realitě vyzkoušet i manipulaci s balíky, včetně třeba házení do polic.

Panattoni Pilsen Digital Park je koncipován tak, aby umožnil nasazení prvků vysoké úrovně automatizace a robotizace. Předpokládá se příchod provozů z oblasti výzkumu a vývoje i moderní výroba koncových produktů.

Rozsáhlý brownfield o rozloze 28 hektarů je momentálně prázdný. Šéf Panattoni Pavel Sovička odhaduje, že by se projekt mohl realizovat během pěti až šesti let. Celkovou investici odhaduje na více než dvě miliardy korun.

„Virtuální procházka budovou v Panattoni Pilsen Digital Parku byla průlomová, protože při ní byla pro prezentaci rozsáhlého průmyslového parku poprvé nasazena nejnovější VR technologie,“ říká Jan Zeman, distribution business manager společnosti HP pro ČR a SR, která dodala počítačové vybavení. To bylo propojeno s VR brýlemi XTAL od české společnosti VRgineers.

 

Související