Celní firma Gerlach eviduje od exportérů čtyřikrát více žádostí o propočty ekonomické výhodnosti přesunu výroby do Česka. „Ekonomické benefity reexportů už nejsou tak jednoznačné. Obrací se na nás stále více firem, chtějí propočítat, zda by se jim vyplatilo přesunout stávající výrobu z Číny do Česka,“ říká Luděk Procházka, generální ředitel Gerlachu.

V současné době do Číny odesílají komponenty, které se v této zemi kompletují do finálních výrobků a vyvážejí se na americký trh. Podle Luďka Procházky se v souhrnu globálním hráčům výroba zboží v Číně neustále prodražuje a rostoucí celní sazby na dovoz čínského zboží do USA tento trend ještě zesilují. Po zavedení dodatečných cel na čínské komodity se navíc smazal rozdíl v nižších personálních nákladech. Platy čínských dělníků stouply za posledních deset let skoro trojnásobně.

Zboží vyrobené v Číně se proto může stát na americkém trhu méně konkurenceschopné. „Jestliže se jedná o komoditu, pro kterou USA zavedly 25procentní clo, musí si dodavatel buď snížit marži, nebo zvýšit prodejní cenu s rizikem horší prodejnosti zboží. Pokud však výrobek nebude mít čínský původ, ale český, vyhnou se firmy při vývozu do USA platbám vysokých cel, což naopak může podpořit tuzemský zahraniční obchod. Firmy nyní potřebují kvalitní propočty, aby věděly, který krok se jim z obchodního hlediska vyplatí, zda pokračovat v Číně, nebo se přesunout do Česka a škrtnout vývoz přes třetí země,“ dodává Luděk Procházka.

Celní válka mezi USA a Čínou vypukla loni v březnu v okamžiku, kdy americký prezident Donald Trump uvalil pětadvacetiprocentní cla na dovoz oceli a desetiprocentní cla na dovoz hliníku do USA. Čína reagovala letos v červnu zavedením cla na americké zboží se sazbami až 25 procent a zvýšením sazeb z dosavadních pěti až deseti procent. Cla postihla více než pět tisíc amerických produktů.

Související