Podle firmy jde o inovativní hybridní energetický systém, který je ojedinělý nejen v České republice. „Unikátnost systému je ve spojení špičkových technologií spolu s moderním řídicím a monitorovacím systémem,“ řekla Logrová.

Dodavatelská firma NWT namontuje na střechu a stěny budovy 947 fotovoltaických panelů. Solární články doplní bateriový systém s kapacitou 230 kilowatthodin. Kromě ukládání přebytků energie do bateriového bloku si firma bude nabíjet baterie ve vysokozdvižných vozících a elektromobil.

„Akumulace elektřiny se stane zálohou pro případ výpadku sítě a také vyrovnávacím prvkem pro vyhlazení odběrových špiček," uvedl ředitel logistiky Adleru Martin Řehoř.

Řídicí systém bude u vysokozdvižných vozíků a elektromobilu například sám rozhodovat, kdy bude nabíjení nejvhodnější. Nabíjet se bude v několika režimech, podle toho, kdy bude potřeba, aby byl vozík nabitý. V případě, že bude stačit nabití do druhého dne nebo bude možné počkat i několik dní, systém vyhodnotí, kdy to bude nejvýhodnější z pohledu ceny energie. Zohlední také předpověď počasí, například pokud bude hlášeno pěkné počasí na neděli a bude možné s nabíjením počkat.

„Komplex fotovoltaické elektrárny s nulovou produkcí emisí doplní loňskou třímilionovou investici do kondenzačních kogeneračních jednotek, které zajišťují pro skladové prostory ekologickou výrobu elektřiny a tepla. Tato technologie je nejekologičtějším zařízením pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla na světě," uvedla Logrová.

Tento projekt byl součástí druhé etapy výstavby technologicky vyspělého logistického centra, za kterou Adler letos získal ocenění v soutěži Impuls Logistika.

Společnost Adler je v Česku lídrem na trhu značkového reklamního textilu. Působí v 25 evropských zemích. Zboží expeduje z logistického centra v Ostravě, vývojové středisko a sídlo společnosti je v Ústí nad Labem, kde vznikají střihy a návrhy, výrobky se šijí v asijských zemích. Adler má zhruba 250 zaměstnanců. Za své zboží a služby firma loni utržila 1,163 miliardy korun, poprvé tak překročila hranici miliardového obratu.

Související