Nový bezpilotní létací stroj Amazonu bude řídit systém Automated drone management, který se bude rozhodovat na základě kombinace informací z několika druhů senzorů a rozpoznávacích technologií včetně sonaru nebo termální kamery.

Využívat bude také vyspělé strojové učení. Díky tomu by měl dron rozpoznávat nejen lidi a zvířata, ale i drobné překážky, jako jsou dráty nebo šňůry na prádlo.

Dron má maximální nosnost 2,3 kilogramu, takže bude doručovat jen menší předměty. Podle manažera Jeffa Wilkeho, který má v Amazonu vývoj nové služby na starosti, má ale takovou hmotnost mezi 75 a 90 procenty zboží, které e-shop vozí svým zákazníkům.

Amazon Prime Air’s New Delivery Drone

Dron létá na elektřinu a překoná vzdálenost až 24 kilometrů. Dokáže vertikálně vzlétat a přistávat, ve výšce se pohybovat jako letadlo a plynule mezi oběma režimy přecházet.

Největší internetový prodejce na světě ale neuvedl, kde ani kdy přesně drony nasadí. Sdělil jen to, že by měly doručovat za několik měsíců.

První plány a první prototyp doručovacího leteckého stroje představil šéf Amazonu Jeff Bezos v prosinci 2013 s tím, že e-shop bude dodávat zboží prostřednictvím dronů do pěti let. Tento termín už tedy vypršel.

Jeff Wilke keynote talk about drone delivery to homes, at re:MARS 2019

Doposud testoval Amazon doručování drony v Británii, připomněla agentura DPA. V roce 2016 tam tímto způsobem doručili první objednávku zákazníkovi 13 minut po jejím odeslání, oznámil tehdy Bezos na twitteru. Byl to streamovací adaptér a pytlík popcornu.

Podle agentury DPA Amazon současně v Seattlu testuje i malé doručovací roboty, kteří umějí jezdit po chodníku.

Komerční nasazení dronů brzdí v USA podobně jako ve většině zemí světa přísná legislativa. Nedávno ale americká Federální letecká správa udělila společnosti Wing Aviation, která patří pod mateřskou skupinu Google Alphabet, oprávnění k provozu letecké doručovací služby na jihozápadě Virginie.