Jde o první případ, kdy Američané schválili komerční využití dronů. "To je důležitý krok, který pomůže bezpečně dostat drony do ekonomiky," uvedla Elaine Chao, ministryně dopravy ve vládě Donalda Trumpa.

To, že se to podařilo zrovna dceřiné firmě Googlu, není až tak překvapivé. Nařízení z roku 2016, které mimo jiné zakazuje lety bezpilotních letounů bez dozoru, zakazuje i jejich využití k doručování zboží. Wing Avitation ale provedla více než 70 tisíc zkušebních letů a v Austrálii si vyzkoušela tři tisíce letů i s doručením objednávky. Firma se také zavázala dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Stát na východním pobřeží Spojených států nebyl vybrán náhodou. Asi ve čtyřicetitisícovém městě Blacksburg totiž sídlí takzvaná "Virginia Tech", jak se v anglofonním prostředí obvykle zkracuje název místního polytechnického institutu a státní univerzity. Institut nabízí žákům kurzy, které vede přímo Google. Jeho letecká společnost by tak měla létat právě mezi Blacksburgem a čtrnáct a půl kilometru (po silnici) vzdáleným Christiansburgem. Jedná se tedy o přepravu zboží v horských oblastech s menší hustotou zalidnění.

Ekologické doručení na práh domu

Dron od Wing Aviation je jakýmsi hybridem multikoptéry a má celkem 12 vrtulí. Ty využívá pro vzlétnutí, přistání i stabilní let. Kromě nich má dron ještě křídlo, které mu společně se dvěma dalšími vrtulemi umožňuje pohybovat se ve vzduchu podobně jako běžné letadlo. Na rozdíl od něj je ale tento bezpilotní stroj schopen díky kladkovému systému doručit až 1,5 kilogramu těžký balíček přímo před dům zákazníka.

V balíčcích by měly být potraviny i léky pocházející z obchodů obou zmiňovaných měst. Dron má bez problémů zvládnout zhruba desetiminutový let, během kterého podle svých konstruktérů zanechá až dvaadvacetkrát menší uhlíkovou stopu, než by zanechaly běžně rozšířené způsoby doručení.

Alphabet's Drone Delivery Business Cleared for Takeoff by FAA

Letecká společnost plánuje začít s revolučním způsobem doručování zásilek do konce roku. Ještě předtím chce Wing Aviation provést řadu průzkumů veřejného mínění, aby se vyhnula případným stížnostem spojeným s přítomností dronů. V Austrálii si třeba lidé stěžovali na bzučení, které vrtule multikoptér vydávají.

Dceřiná letecká společnost firmy Alphabet zároveň uklidňuje, že záznamy, které bude nutné pořídit k dálkovému ovládání dronů, nebude uchovávat, aby nenarušila soukromí místních obyvatel. Snímky případně využije pouze k technické analýze.

Pokud experiment Googlu vyjde, Wing Aviation by mohla ve Spojených státech vytvořit první síť automatizovaných leteckých zásilek. V případě úspěchu je pravděpodobné, že se tento způsob doručování rychle rozšíří. Google by nejspíš následovaly další doručovací služby jako DHL nebo UPS. Cesta by se otevřela i Amazonu, který se o spuštění bezpilotní letecké doručovací služby snaží již dlouho.

Související