Aimtec tímto krokem reaguje na aktuální IT trend, kdy stále více firem využívá (ale i nabízí) programové nástroje jako službu, tedy tzv. SaaS (Software as a Service). Plzeňská společnost už několik let nabízí v cloudu službu elektronické výměny dat EDI. Letos k ní tedy přidává také komplexnější systémy, jako jsou například Manufacturing Execution System (MES), Warehouse Management System (WMS) nebo Yard Management System (YMS).

Cloudové řešení je flexibilnější, škálovatelnější a vyžaduje minimální počáteční investici, ale platí se pravidelné poplatky. Naopak v případě systému on-premise bývá poplatek jednorázový, ale firma se musí starat o správu a údržbu.

„Původně jsme v cloudu poskytovali pouze EDI, postupně jsme ale přicházeli s novými dílčími řešeními, která už elektronickou výměnu dat přesahovala. Rozhodli jsme se proto tyto služby přesunout do nové platformy a zároveň k nim přidat komplexní řešení výroby a skladového hospodářství – MES a WMS. Během následujících let plánujeme do aimtec.cloud přesunout kompletní portfolio našich produktů,“ uvedl Roman Žák, předseda představenstva společnosti Aimtec.

Zákazníci si můžou vybrat, jestli využijí jen některou z funkcí ke svým zavedeným systémům, nebo naopak kompletní cloudové řešení. Tuto možnost využila společnost Skladon. „Vzhledem k tomu, že poskytujeme služby outsourcingu logistiky pro e-commerce segment, je pro nás klíčová rychlost a stabilita systémů,“ uvedl šéf firmy Konstantin Margaretis.

Jan Stočes, Cloud Services Director AimtecVedením cloudových služeb byl v Aimtecu pověřen Jan Stočes. „Když jsme před šesti lety začínali s EDI v cloudu, bylo specializovaných cloudových služeb ještě poskrovnu. Dnes již zákazníci vyhledávají prakticky veškerá řešení As a Service, ať už jde o EDI, WMS nebo dokonce ERP. Aimtec.cloud nám ve spojení s obrovským know-how našich expertů umožňuje nabídnout léty ověřená řešení nově ve formě cloudových služeb se všemi jejich výhodami. To vše je podpořeno špičkovou infrastrukturou Amazon Web Services,“ uvedl nový ředitel cloudových služeb.

Nedávno odhalily své "softwarové" plány, které jsou založené právě na cloudovém řešení, i velké automobilky Volkswagen a BMW.  

Související