Řidiči kamionů ujedou denně stovky kilometrů a v kabině stráví měsíčně desítky hodin. I přes povinné přestávky se na nich nutně musí podepisovat únava a jednotvárnost dne stráveného za volantem. Není divu, že většinu dopravních nehod má na svědomí lidský faktor. To by se mělo změnit s autonomními technologiemi.

První sériově vyrobený kamion, který bude řidiči asistovat při výkonu jeho povolání, by mohl na silnice vyjet už letos.

Šéf Tesly Elon Musk přišel s vizí autonomního kamionu už koncem roku 2017. Prvním krokem k jejímu naplnění měl být elektrický tahač Tesla Semi, jehož řadovou produkci původně automobilka slibovala koncem tohoto roku. Přestože pár prototypů Tesla Semi už se na amerických silnicích pohybuje a několik velkých firem (například PepsiCo) už si tahače objednalo, nevypadá to, že se jen tak začnou vyrábět. Přesný termín Tesla nezveřejnila, ale je jasné, že dřív než příští rok to nebude - i vzhledem k velké řadě potíží, které Muska v uplynulém roce provázely. Sám nedávno zařadil projekt až na čtvrté místo žebříčku priorit Tesly. Pozornost se tak obrací k dalším automobilkám, jejichž vize sice nepůsobí tak revolučně jako ta Muskova, ale v současné chvíli rozhodně realističtěji.

Na technologickém veletrhu Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas minulý týden německý Daimler představil vlastní naftový tahač Cascadia, vybavený technologiemi, které umožňují částečné autonomní řízení. Automobilka se navíc zavázala k zahájení jeho výroby už letos v létě a dodání prvních vozů slibuje ještě koncem tohoto roku.

Během několika příštích let by měl Daimler investovat 500 milionů eur do dalšího rozvoje technologie. Firma rovněž za tímto účelem najala stovky nových zaměstnanců.

Úrovně autonomie vozidla podle Společnosti automobilových inženýrů (SAE)

Úroveň 0 (bez automatizace):

Většina současných osobních a nákladních automobilů. Řidič se stará o řízení, řazení i brzdění. Musí sledovat okolí i navigaci, určuje změnu směru či jízdního pruhu. Mohou mu pomáhat některé varovné systémy (například senzor slepého úhlu).

Úroveň 1 (asistence řidiče):

Vozidla v této úrovni mohou částečně ovládat řízení, ale ne za všech okolností. Řidič si musí být stále plně vědom toho, co automobil dělá, a být stále připraven převzít plné řízení.

Úroveň 2 (částečná pomoc):

Automobil sám řídí, ale nechá řidiče převzít kontrolu, pokud detekuje předměty a události, které neumí sám vyhodnotit.

(V prvních třech úrovních je řidič zodpovědný za sledování okolí, provozu, počasí a silničních podmínek.)

Úroveň 3 (podmíněná pomoc):

Auto monitoruje okolí a stará se o veškeré řízení v určitých prostředích, jako jsou např. dálnice. Řidič musí být připravený zasáhnout, pokud o to vozidlo požádá.

Úroveň 4 (vysoká automatizace):

Auto řídí a monitoruje okolí, nikoliv však například špatné počasí. Řidič zapne automatickou jízdu pouze tehdy, je-li to bezpečné. Poté už není jeho zapojení vyžadováno.

Úroveň 5 (plná automatizace): 

Řidič musí pouze nastavit cíl a nastartovat auto, vozidlo zpracovává všechny ostatní úkoly. Vůz může dělat vlastní rozhodnutí.

Méně je více

Daimler se na dlouhou cestu za autonomním kamionem vydal už v roce 2015, kdy představil první funkční prototyp nazvaný Freightliner Inspiration Truck.

Nový tahač není o moc pokročilejší než prototyp z roku 2015. Ve skutečnosti jsou použité technologie stále velmi omezené. Podle Daimleru jde o první komerční vůz přesahující váhu 15 tun (tedy kamion) s autonomií druhé úrovně (z šestibodové škály SAE). To znamená, že řidič má veškerou kontrolu nad vozem, ale je v určitých situacích velmi podporován automatikou.

V tomto smyslu je nová Cascadia vybavena v podstatě stejnou technologií, jakou nabízí řada moderních osobních automobilů, včetně automatického držení jízdního pruhu, adaptivního tempomatu a nouzového brzdění.

Daimler se v případě nového vozu řídí úslovím "méně je více". Cascadia disponuje oproti Tesle velmi omezenou sadou senzorů. Funkčnost systému zajišťuje pouze přední kamera, jeden radar vpředu a jeden snímač na pravé straně kamionu. Tesla Semi se naopak pyšní desítkami kamer, ultrazvukových senzorů a radarů, což ovšem nepomáhá ceně. Cascadia se drží při zemi, ale nabízí stejný komfort asistence řidiči jako nejnovější osobní vozy.

Má tak hodně společného například s technologií ProPilot Assist japonského Nissanu.

S Teslou naopak sdílí podobný systém monitorování pozornosti řidiče. Snímač ve volantu měří odpor použitý na jeho řízení. Pokud řidič při používání funkce automatického držení se v jízdním pruhu pustí volant, přístrojový panel po uplynutí přibližně 15 sekund spustí varování. V případě, že řidič nezareaguje, varování se změní ze žluté na červenou a začne být intenzivnější. Po dalších 60 vteřinách bez reakce řidiče vůz sám zastaví na kraji silnice.

Je zřejmé, že nová Cascadia je výrazně vzdálenější od kamionu budoucnosti než Tesla Semi. Není napěchovaná revolučními technologiemi, poháněná elektřinou a ani není tak elegantní. Ale bude k dispozici v tomto roce.

Daimler navíc tvrdí, že automatizace řízení pomůže snížit spotřebu paliva. Vůz podle něj usnadní práci řidičům a co je nejdůležitější, mohl by pomoci snížit počet obětí dopravních nehod. 

Samořiditelný Navistar

Daimler není jedinou společností, která na veletrhu CES představila autonomní tahač. Automobilka TuSimple, startující v Číně a Kalifornii, částečně podporovaná společností Nvidia, přišla s nákladním automobilem Navistar. Podle zakladatele společnosti Xiaodi Houa se tento tahač může pohybovat ve vybraných, pečlivě zmapovaných zeměpisných oblastech bez jakéhokoliv lidského zásahu, což podle SAE odpovídá autonomii úrovně čtyři. TuSimple své vozy testuje ve Spojených státech už přes rok. 

Ačkoliv se může zdát, že oproti mílovým krokům Tesly a TuSimple se Daimler pohybuje opatrně, jeho cíle jsou podobné. Šéf odvětví nákladních automobilů v Daimleru Martin Daum uvedl, že jeho společnost zůstává zaměřena na vývoj vysoce automatizovaných kamionů, i přes zaměření na částečnou automatizaci.

"Máme jasný cíl zůstat průkopníky. A v letošním roce chceme jít na silnici s vozem úrovně čtyři," tvrdí Daum sebevědomě. 

Zatímco Daimler postupuje opatrně, Hou z TuSimple tvrdí, že úrovně čtyři je možné dosáhnout už v blízké budoucnosti. Systémy druhé úrovně podle něj nevyřeší problém nedostatku řidičů. Ambicí TuSimple je právě tento problém vyřešit.

Vizionář Musk byl dosud zvyklý udávat nejen v automobilovém průmyslu tempo. Zpoždění s vývojem sériového tahače Semi mu však může vzít vítr z plachet. Zdá se, že svůj vůz uvede na trh, kde už bude minimálně jeden tahač s autonomními prvky figurovat. Tesla tak bude muset muset přesvědčit zákazníky, že její vůz předčí technologie, které představily Daimler či TuSimple. Zvlášť pokud bude dražší. Muskovou největší zbraní a slabinou zároveň je tak elektrický pohon. Přesvědčit dopravce, že elektřina je životaschopnou volbou ve světě nákladní dopravy, nebude jednoduché.

Související