Plně automatizovaný zakladačový sklad pro 19 tisíc palet zvýší výkon logistiky Budějovického Budvaru. „Získali jsme dvakrát větší skladovací kapacitu a o 60 procent jsme zvýšili náš výkon na nakládce kamionů. Především jsme ale uvolnili plochu ve výrobní části, na které v nejbližší době začneme stavět novou stáčírnu lahví a další budovy,“ řekl ředitel Budvaru Petr Dvořák.

A dodal, že Budvar teď dokáže za den odbavit až o 70 procent kamionů víc a zdvojnásobil skladovací kapacity. „To nám pomáhá zejména zvládat různé výkyvy v průběhu roku nebo týdne, abychom byli schopni zabezpečovat rostoucí poptávku. Centrum je plně automatizované, od chvíle, kdy paleta opustí výrobu, až po nakládku do kamionu se toho nemusí dotknout lidská ruka.“

Budějovický Budvar získal za nové skladové a distribuční centrum cenu Impuls Logistika v kategorii nejinovativnější logistický projekt roku. V těchto dnech vydavatelství Economia a časopis Logistika spouštějí další ročník soutěže. Ocenění Impuls Logistika se bude za letošní rok udílet ve třech kategoriích - top projekt, produkt a služba. Předání ocenění pak proběhne na konferenci Zóna Logistika v dubnu 2019.

Nový logistický areál Budvaru se začal stavět na podzim 2016. Automatický sklad pro 19 tisíc palet je s výrobní částí pivovaru propojen speciálním mostem pro obousměrnou dopravu palet s hotovými výrobky a vratnými obaly. „Uvnitř mostu putují po jednokolejnicové závěsné dráze vozíky s paletami baleného piva (lahve a plechovky) přímo od stáčíren a do výroby putují palety s vratnými obaly přímo na výrobní linky. Zakladače následně umisťují palety do regálů vysokých 34 metrů. Ze skladu jsou palety dopravovány přímo do doků, kde je nakládka kamionů,“ řekl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Rozvojový plán budějovického pivovaru začal v roce 2015. Ředitel Budvaru Petr Dvořák řekl, že během několika týdnů zprovozní Budvar rovněž nový ležácký sklep, který je nyní ve zkušebním provozu. Výrobní kapacity pro dozrávání piva se zvýší o 150 tisíc až 200 tisíc hektolitrů. Investice dosáhla výše 250 milionů korun. Do roku 2020 budou následovat třetí stáčírna lahví, nové oddělení spilky a nová varna. Až všechny investice za dvě miliardy Kč skončí, roční výstav stoupne na dva miliony hektolitrů.

Související

Budvar odvede letos do státního rozpočtu půl miliardy korun, loni peníze do rozpočtu kvůli vysokým investicím neodváděl.

Tržby Budvaru loni dosáhly 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. Budvar loni prodal 1,547 milionu hektolitrů piva, meziročně klesl výstav o čtyři procenta, a to navzdory vyššímu exportu. Pivovar se 670 zaměstnanci loni vyvezl rekordní objem piva. Do 76 zemí exportoval více než 990 tisíc hektolitrů piva, meziročně o 1,5 procenta více.