O záměru společnosti vyzkoušet robota i další inovační vybavení informoval na jaře měsíčník Logistika. Robotický vozík má usnadnit práci ve skladu, zvýšit produktivitu a zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců. EffiBot vyráběný francouzským startupem Effidence se uplatní zejména při kusovém vychystávání, kdy operátor manipuluje s různě naplněným vozíkem a musí jej tlačit nebo táhnout. Autonomní vozík sám následuje skladníka celým regálovým systémem. Jakmile je vozík plný, odešle jej skladník k místu vykládky a převezme jiný vozík k další práci.

„EffiBota budeme mít ve zkušebním provozu šest měsíců,“ říká Gabriel Roubíček, regionální ředitel DHL Supply Chain pro distribuční centra v Jažlovicích. „Na začátku jsme pro práci s robotem proškolili příslušné zaměstnance. Nejdříve brali robota jako kuriozitu a považovali ho za zbytečného. Nyní, po pouhých třech týdnech provozu, se jejich postoj změnil a na autonomní vozík nahlížejí pozitivně. Kromě usnadnění práce předpokládáme zvýšení produktivity při vychystávání, a to až o 20 procent.“

Konstrukce vozíku umožňuje bezpečnou spolupráci s lidmi. Bezpečnost zajišťují radarové a mechanické senzory v kombinaci s dalšími prvky, které zabraňují nehodám. Vozík se sám vyhýbá překážkám a před zúženými úseky zpomalí. Pokud senzory zaznamenají překážku, EffiBot ji objede. V případě nouze může operátor robota vypnout bezpečnostním tlačítkem, které je umístěno na každé straně vozíku.

Na výrobu podobných robotických vozíků se nyní zaměřuje většina velkých výrobců manipulační techniky. Tato zařízení postupně nacházejí cestu do logistických center, zatím spíše v testovacím provozu. Pokud se však osvědčí, začnou je logistické firmy zavádět ve větší míře i do běžného provozu.