Lufthansa Cargo výrazně přispěla k vývoji tohoto systému, který je součástí iniciativy Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA. Německý dopravce se tak stal první leteckou společností, která podporuje standard eDGD a může provádět přepravy nebezpečného zboží bez papírových dokumentů. Zcela nový systém byl vyvinut a testován řadou účastníků celého přepravního řetězce.

Současně byla zahájena pilotní fáze dopravního portálu INFr8, jehož partneři jsou digitálně připojeni k platformě a mohou je využít k zpracování přepravních dokumentů – včetně prohlášení o nebezpečných věcech.

Zpracování přeprav nebezpečného zboží bylo dosud kvůli nedostatku digitálních standardů založeno na papírových dokumentech. Tyto dokumenty přicházejí na letiště od odesílatelů spolu s příslušným zbožím. Proto mohou letecké společnosti zahájit kontrolu dokumentace pouze po předání zásilky. S využitím nového elektronického systému však mohou být případné chyby v doprovodné dokumentaci zjištěny a opraveny dříve, než samotná zásilka dorazí na letiště. Po plném nasazení elektronického systému u odesilatelů a dopravců to bude znamenat méně odmítnutých zásilek, rychlejší procesy a lepší využití zdrojů.

Související