Potraviny z centra poputují do regionálních potravinových bank, kterých je v tuzemsku 15. Odtamtud se potraviny distribuují přímo potřebným jako například azylovým domům, denním stacionářům, vývařovnám nebo noclehárnám.

„Žádná potravinová banka v republice nyní není schopna přijmout dodávku, která by byla větší než sedm palet,“ uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. „Centrální sklad nás velmi přiblíží k zahraničním potravinovým bankám. Obdobné prostory jsou běžné ve větších městech Francie, Itálie, ale i na Slovensku.

Penny Market potravinové bance uhradí i část provozních nákladů skladu. „Jsme velmi rádi, že můžeme potravinovým bankám pomoci nad rámec zákona. Sami totiž v boji proti plýtvání podnikáme i jiné kroky,“ uvedl jednatel společnosti Penny Market Martin Peffek.

Podle nového zákona, který platí od ledna, musejí potravinovým bankám obchody s prodejní plochou nad 400 metrů čtverečních povinně nabídnout potravinové přebytky.

Potravinové banky loni v ČR distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o tisíc tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 tisíc lidí.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 vznikla Česká federace potravinových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

Související