Generální ředitel IATA Alexandre de Juniac dodal, že výhled pro přepravu nákladů zůstává optimistický i na letošní rok. Důvěra spotřebitelů roste a posiluje i mezinárodní internetový obchod. Celkové tempo růstu by však letos mělo podle něj zpomalit na „zdravých“ 4,5 procenta.

Kapacita přepravy se loni zvýšila o tři procenta. To je nejpomalejší růst od roku 2012. Růst poptávky tak výrazně převyšuje růst kapacity, což je pozitivní zpráva pro výnosy. Obsazenost se zvýšila o 2,5 procentního bodu na 45 procent.

Růst poptávky po letecké nákladní přepravě byl dvojnásobný ve srovnání s růstem světového obchodu, který činil 4,3 procenta. Letecká přeprava nákladu je považována za důležitý ukazatel světového obchodu a ekonomické situace.

Poptávka se loni zvýšila ve všech regionech. Nejvíce vzrostla v Africe, a to o 24,8 procenta. Je to teprve podruhé od roku 1990, kdy aerolinky z Afriky zaznamenaly nejrychlejší růst ve srovnání s ostatními regiony. Přispěl k tomu hlavně obchod mezi Afrikou a Asií. Za Afrikou skončila Evropa, kde poptávka stoupla o 11,8 procenta.

IATA reprezentuje zhruba 280 leteckých společností, které se na celkovém objemu globální letecké přepravy podílejí asi 83 procenty.

Související