Hlavní předností hlasového vychystávání jsou zcela volné ruce pro práci.
Hlavní předností hlasového vychystávání jsou zcela volné ruce pro práci.
autor: Topsystem

Čím dál více firem začíná do svých procesů, především do oblasti vychystávání a expedice, implementovat řízení zaměstnanců pomocí hlasové technologie. Ve zkratce jde o řešení, kdy jsou pracovníci skladu vybaveni headsetem (sluchátky s mikrofonem) a mobilním počítačem, skrze který komunikují hlasem se systémem správy skladu. Hlavní výhodou takového nasazení pak je, že skladníci mají volné ruce pro překládání zboží a mohou se lépe koncentrovat na práci.

Hlasová technologie nevyžaduje k vychystávání žádné papírové doklady a tak podstatně snižuje množství chyb provedených ve skladech. V principu také nevyžaduje čtečky čárových kódů pro načítání zboží a skladových pozic, což může vedle volných rukou také přispět k vyšší produktivitě pracovníků. Bez využití skenerů k fyzickému potvrzování procesních kroků lze ovšem očekávat mírně vyšší chybovost.

Neustále probíhající vývoj hlasové technologie již dnes umožňuje okamžité využití řešení, aniž by pracovníci skladu museli nejprve systém naučit rozpoznávat svůj hlas. Moderní systémy rozpoznávání hlasu již umí pracovat do jisté míry s dialekty a akcenty a v mnoha případech řešení nabízejí řadu jazyků.

Vyvíjí se i řídicí software a dodavatelé hledají uplatnění také v dalších výrobních a logistických procesech. Co se týká hardwaru, výrobci neustále vyvíjejí nová ergonomická řešení, která obsluhu co nejméně omezují v pohybu a snižují zátěž z dlouhodobého používání zařízení.

Technické vychytávky usnadňují práci

Aktuální trendy v hlasové technologii lze dokumentovat na řešení Lydia Voice od firmy Topsystem. To patří společně s produkty od společnosti Vocollect k nejčastěji využívaným v oblasti logistiky. Prvním trendem je hardwarová nezávislost. Řešení od společnosti Topsystem je možné nasadit na všech mobilních počítačích s podporou hlasu a lze jej kombinovat s valnou většinou tradičních čteček čárových kódů.

Základem standardizovaného řešení každé firmy je počítač optimalizovaný pro potřeby průmyslového nasazení. V případě systému Lydia jde o počítač Voxter Elite Edition, který byl vyvinutý tak, aby se na kvalitě rozpoznávání hlasu nepodepsalo hlučné prostředí, které je v průmyslových a logistických provozech běžné. Zároveň lze pomocí hlasu nejen přijímat a potvrzovat příkazy, ale také ovládat všechny pomocné funkce počítače.

Headsety dodavatelské firmy vyvíjejí speciálně pro potřeby technologie rozpoznání hlasu a dlouhodobě testují v různých prostředích, aby svým zákazníkům mohli nabídnout nejlepší řešení. Topsystem tak nabízí pět modelů, které se liší způsobem nošení, hmotností, velikostí, výkonností baterie a odolností proti hlučnosti a tepelným podmínkám. Možné tak je pořídit ultralehký headset s váhou 14 gramů, který lze využívat v teplotách do -40 °C, a s běžnou výdrží baterie až 18 hodin. Nejnovější model nabízí bezdrátové propojení s jinými počítači a terminály.

Přednosti hlasového vychystávání ocení především v chladírnách nebo mrazírnách, kde je používání jakýchkoliv čteček nepraktické. Nejvíce ergonomickým řešením na trhu pak je hlasová vesta, u společnosti Topsystem nese název Lydia VoiceWear, která má v ramenou zabudované reproduktory a mikrofon, a zaměstnanci tak nemusí celý den nosit sluchátka.

K vývoji dochází také na poli softwaru. Softwarové balíčky mohou obsahovat dodatkové moduly jako pro řešení intralogistiky a výroby. Například Lydia CoPilot podporuje pracovníky ve fázi jejich zapracování. Lydia Plug & Play zase představuje standardizované řešení, které lze díky lehké a rychlé integraci ve firmě do 25 pracovníků nasadit téměř ze dne na den.

Autoři: Vladimír Ježek