Automatizovaný sklad AutoStore je modulární a je možné jej sestavit na míru podle potřeb zákazníka. Pokud je například potřeba navýšit rychlost vychystávání, není problém přidat další roboty.
Automatizovaný sklad AutoStore je modulární a je možné jej sestavit na míru podle potřeb zákazníka. Pokud je například potřeba navýšit rychlost vychystávání, není problém přidat další roboty.
autor: AutoStore

Distribuční síť Soennecken nabízí zboží více než pěti stovek dodavatelů, mimo jiné značek, jako je 3M, UHU nebo Canon. V poslední době ale firma bojovala s rostoucím počtem položek, takže kapacita centrálního skladu společnosti v Overathu přestávala dostačovat a firma hledala řešení navýšení kapacity, aniž by musela jít cestou výstavby nového logistického centra.

Firma nabízí převážně malé a méně obrátkové zboží, a tak musela najít prostorově úsporný skladový systém, který by nabídl dostatečnou dostupnost zboží. Vedení podniku se proto rozhodlo pro řešení pomocí automatizovaného skladu malých dílů AutoStore. Díky tomu se podařilo ve stávajících dispozicích najít prostor pro 6000 nových položek.

AutoStore má formu modulární mřížové konstrukce, která ke skladování téměř absolutně využívá dostupný prostor skladu. Přepravky se zbožím se zde skladují a stohují jedna vedle druhé ve všech osách a vyskladňují se pomocí robotů, kteří fungují jako malé pojízdné jeřáby. Pokud je potřeba vyzvednout přepravku z nižší pozice, robot jednoduše přepravky na vyšší pozici přeskladní a vyzvedne požadovanou přepravku.

Systém skladování záleží na poptávce

Řešení v Overathu má na ploše 300 metrů čtverečních 50 skladových pozic na délku, 17 na šířku a 13 pozic do výšky. I když je absolutní kapacita 11 050 přepravek, optimální využití skladu, s dostatečným prostorem pro přesuny zboží, je 9500 přepravek. V současné době je tu nasazeno 10 robotů, které dosahují výkonu 250 přepravek za hodinu. Na jedné straně skladu jsou dvě stanice pro zaskladňování a na opačné pro vychystávání zboží.

Vedle uskladňování a vychystávání roboti také ve volných chvílích automaticky přeorganizovávají umístění zboží ve skladu tak, aby to obrátkovější bylo rychleji dostupné. Organizace skladu se tedy trvale optimalizuje podle požadavků na jednotlivé položky.

Pro integraci systému bylo nezbytné v podniku řadu věcí přestavět, nově instalovat a modifikovat stávající zařízení. Vedle modernizace navazující manipulační techniky proběhla i digitální napojení na stávající skladový systém. Pracovníci skladu tak mají v reálném čase přehled o průběhu skladových procesů.

Realizace popsaného řešení automatizovaného skladu AutoStore ve spolupráci s integrátorem Unitechnik trvala sedm měsíců a vyžádala si investici v přepočtu více než 75 milionů korun. Společnost Soennecken ale díky ní začala optimálně využívat část svých skladových prostor v Overathu, mohla navýšit počet artiklů o tisíce a zároveň má nástroj, který jí umožňuje flexibilně reagovat na změny poptávky spotřebitelů.

Autoři: Vladimír Ježek