S blížícím se listopadem každoročně vrcholí velký nápor doručování pneumatik. V reakci na zvyšující se poptávku prodejců pneumatik přepravci sáhli ke skokovému navýšení cen, které u některých společností narostly až o polovinu. Průměrná cena za doručení jednoho balíku se dvěma pneu z internetového obchodu na 100 korun.

Doručování objemných balíků pro přepravce i přes vyšší marže přináší celou řadu problémů. „I přes vyšší ziskovost pneumatiky přináší přepravcům obrovské kapacitní zatížení. Jsou objemově náročné na uskladnění a ještě náročnější na lidskou sílu. Kvůli svým rozměrům se nevejdou na automatické třídičky, takže je musí ručně třídit, nakládat i vykládat zaměstnanci a řidiči,“ vysvětluje ředitel Zaslat.cz Miroslav Michalko.

Těžkou práci zastávají ženy

Mezi zaměstnanci přepravních dep a řidiči je vzhledem k dlouhodobému nedostatku pracovních sil zaměstnáváno stále více žen. „To je další z důvodů, proč přepravcům balíky s těžkými pneumatikami přinášejí starosti navíc. Pro ženy jsou to zkrátka příliš těžká břemena a zákon navíc jasně říká, že přípustná hmotnost ručně manipulovaného břemene při častém zvedání a přenášení ženou je patnáct kilogramů,“ upozorňuje Miroslav Michalko.

Kdo nechává přezutí pneumatik na poslední chvíli, měl by se připravit na to, že letos stejně jako v minulém roce, bude pravděpodobně docházet ke zpožděním v doručování. Objem internetového obchodu v České republice oproti minulému roku narostl přibližně o pětinu a je zřejmé, že se tento fakt promítne i do ještě rychleji rostoucího prodeje pneumatik přes internet. Především menší prodejci by se tak měli připravit na to, že je může ze strany dopravců postihnout stop stav, protože nejsou pro přepravce tak lukrativní.

Související