Třetí největší turecké město Izmir přešlo do finální fáze rozsáhlého projektu, který by měl zásadně vylepšit jeho dopravu. Nasazení systému pro chytrou dopravu bylo zahájeno v roce 2014. Zakázku za více než půl miliardy korun realizovaly společnosti Cross Zlín a AŽD Praha, které dodaly a instalovaly technologie; jejich řízení, sběr dat a vyhodnocení informací pak zajišťuje česká platforma pro chytrá města Invipo.

„Denně Izmirem projede asi 1,3 milionu vozidel. Aby bylo řešení opravdu chytré a pomáhalo městské dopravě, museli jsme do města postupně nainstalovat více jak tři tisíce zařízení. Šlo o největší projekt za více jak 20 let existence naší firmy,“ popisuje Tomáš Juřík, ředitel Cross Zlín.

„Chytrá zařízení v Izmiru řídí mimo jiné přes 400 křižovatek, měří a vyhodnocují hustotu dopravy a kategorizují projíždějící vozidla. Zároveň monitorují a zaznamenávají dopravní přestupky, sledují volná parkovací místa a řidiče pomocí informačních tabulí navádí na parkoviště a optimálními cestami do jejich cílové destinace,” vysvětluje Tomáš Juřík.

Efekt nasazených technologií se ukázal už krátce po jejich uvedení do ostrého provozu. „Cestovní doba na hlavních komunikacích v době špičky se zkrátila až o polovinu. Například cesta z letiště do centra nyní ve špičce zabere pouhých 21 minut, namísto původních 44,” uvádí Ivo Gajdošík, projektový manažer Cross Zlín.

Dopravní systémy v Izmiru se řídí z jediného dispečerského centra, a to pomocí českého softwaru Invipo. V novém centru je videa stěna s rozměry 3,5 x 9 metrů, která se skládá z 24 obrazovek se zadní laserovou projekcí.

„Zařízení v Izmiru generují velké množství dat, která náš software dokáže využít ke zlepšení fungování dopravy, informovanosti občanů, ale i k úspoře nákladů,“ uvádí Lukáš Duffek, CEO firmy Incinity, která platformu pro chytrá města vyvíjí. Invipo mimo jiné umožňuje vyhodnocovat aktuální dopravní situaci, měřit dojezdový čas a pomocí informačních tabulí v reálném čase řidičům nabízet trasy.

Lidé také mohou sledovat na nově vytvořeném webu dopravní informace, například nehody, uzavírky, volná parkovací místa, aktuální zpoždění MHD, otevřené lékárny nebo předpověď počasí.

Související