Ve světě se ročně vyrobí na 80 milionů vozů, které pro doručení mezi výrobou a koncovým zákazníkem, vyžadují obrovské množství manuální práce. Právě s úmyslem tuto část řetězce automatizovat vzniknul projekt „Born to Drive“, na kterém vedle dalších firem spolupracuje například automobilka Volvo.

V současnosti je projekt navržený tak, aby se vozidla sama odvezla z výroby na odstavné plochy v okolí výrobních závodů. V budoucnu by ale podle společnosti neměl být problém systém rozšířit dále i na další části logistického řetězce, jako je nakládka vozů na kamiony, vlaky či lodě. Zajímavé je, že software pracuje se senzory, které jsou v dnešních nových vozidlech již instalovány. Nevyžaduje tak instalaci jakýchkoliv dalších částí.

„Čím je projekt Born to Drive unikátní, je že se jedná o zcela softwarové řešení. Systém tak je jak nákladově efektivní, tak snadno replikovatelný na dalších nasazeních. Vzhledem k tomu, že už máme funkční prototyp, funkční systém by měl být implementován v rámci několika málo let,“ uvádí Johan Isacson, projektový manažer projektu Born to Driver.

Související