Cena nafty dosáhla nejnižší úrovně v letošním roce.
Cena nafty dosáhla nejnižší úrovně v letošním roce.
autor: Shutterstock

Ceny benzinu a nafty jsou podle dat poskytovatele palivových karet Axigon aktuálně nejnižší za letošní rok. Důvodem je razantní pokles ceny ropy spolu s mírným posílením české koruny vůči americkému dolaru. Koruna již od začátku dubna není oslabována kurzovým závazkem České národní banky, tudíž se otevírá potenciál dalšího zlevňování nejen pohonných hmot.

„Aktuální situace na trzích nahrává příznivějším cenám benzínu i nafty. Během května se průměrná cena nafty dostala pod 30 korun za litr. Plošná cena u našich tankovacích karet v síti Shell dokonce zpět pod úroveň 28 korun,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. Firmy a podnikatelé tak mohou aktuálně tankovat naftu za 27,90.

Čerpací stanice u dálnic a dalších frekventovaných dopravních tepen mají ceny výrazně vyšší než zbytek republiky. Ceny na exponovaných čerpacích stanicích reagují na pokles ceny ropy na burze výrazně pozvolněji než na její růst. Tento fakt právě eliminují tankovací karty s plošnou cenou, které umožňují nákup pohonných hmot ve vybrané síti čerpacích stanic za jednotnou cenu bez ohledu na lokalitu.

„Protože i přes pokles cen stojí nafta na některých čerpacích stanicích na D1 stále 34,90, lze aktuálně s tankovací kartou ušetřit v režimu plošné ceny až sedm korun za litr nafty,“ dodává Damir Duraković s tím, že plošné ceny vždy odrážejí aktuální vývoj.

Autoři: Vojtěch Kolář