Českým firmám v současnosti chybí na deset tisíc profesionálních řidičů. Hlavním důvodem jsou podle odhadů personálních agentur nízké platy a náročná a riziková práce. Podle jejich odhadů bude navíc každým rokem šoférů ubývat.

„V ČR chybějí řidiči prakticky ve všech regionech, problematický je zejména Ústecký, ale i Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj. Je to dáno zejména blízkostí sousedních zemí, kam čeští řidiči odcházejí za prací. Pokud se rozhodnou pro práci v zahraničí, odcházejí do bližších zemí, zejména do Německa a Rakouska. Podle odhadů odejde z Česka za lepším výdělkem přes 7000 řidičů ročně,“ uvedl marketingový manažer personální agentury Job Leader Czech Michal Havelka.

Podle průzkumu ManpowerGroup jsou řidiči na třetím místě mezi nejhůře obsaditelnými pozicemi. „Vysoká koncentrace zpracovatelského průmyslu a logistických firem v ČR, zvyšující se mezinárodní výměna zboží a způsob zásobování výrobních firem just-in-time přinesly obrovský nárůst poptávky po řidičích kamionů. Zároveň chybí i řidiči autobusové dopravy," řekl šéf marketingu společnosti Jiří Halbrštát.

Sami řidiči nevnímají svoji odměnu jako adekvátní k zodpovědnosti, která je s jejich prací spojena. Platy řidičům sice mírně stoupají, proti zahraničí jsou ale stále velmi nízké. Zatímco loni činila hodinová minimální mzda v ČR 58,70 Kč, v Německu to bylo v přepočtu 230 korun. Z velké míry za nízkou průměrnou mzdu může stále běžná praxe, kdy jsou řidiči v mezinárodní dopravě často dopláceni prostřednictvím diet.

Zhruba 7000 řidičů odchází ročně navíc do důchodu. Mladší ročníky přitom o tyto pozice nejeví příliš zájem. Třetina českých řidičů je starších 50 let. Mladá generace nestačí ty, kteří odcházejí, nahrazovat.

Problémem také je legislativa a nastavené podmínky přijímání pracovníků ze zahraničí. „Zatímco dříve se stávalo, že slovenští řidiči hromadně odcházeli pracovat do ČR, nyní se tak děje velmi zřídka. Dopravci se také blíže zajímali o řidiče z balkánských i vzdálenějších zemí. Nyní je na vzestupu požadavek získávání řidičů zejména z Ukrajiny, nicméně tato snaha naráží na složité legislativní podmínky a nezájem české vlády je řešit,“ uzavírá Havelka.

Související