Ačkoli patří virtuální realita i 3D tisk už nějakou dobu mezi poměrně dostupné technologie, bylo potřeba je přizpůsobit tomu, jak Lékaři bez hranic pracují v pilotní fázi projektu. „Cílem tohoto projektu bylo zjistit, jak můžeme skutečně využít 3D tisk a virtuální realitu,” vysvětluje Elvina Motard, vedoucí technického týmu Lékařů bez hranic.

Na ověření a vyzkoušení správnosti konceptu Elvina Motard spolupracovala s odbornými konzultanty. Zdigitalizovali přitom již existující plány na nemocnici, kterou humanitární organizace postavila ve filipínském Cantahay po řádění tajfunu Haiyan v roce 2013. Poté nemocnici vytiskli na 3D tiskárně a prostřednictvím herního systému vytvořili svět ve virtuálním prostoru, kde se uživatel může pohybovat po nemocnici s pomocí brýlí na virtuální realitu a herního ovladače.

„Technologie tohoto typu bezpochyby přispějí k větší efektivitě, živosti a grafické názornosti diskusí,“ říká Jean Pletinckx, ředitel logistiky Lékařů bez hranic. „Umožní lidem, aby se podívali do naší budoucí nemocnice. Také pomohou vylepšit jejich design, ale zlepší i úroveň školení a informačních schůzek.“

Od prvního návrhu ke konečnému zpracování projektu 3D tisku a virtuální reality uplynuly čtyři měsíce. Budoucí projekty bude možné realizovat ještě rychleji, protože všechny 3D modely vytvořené během testování jsou už hotové a připravené k použití. Reálně postavená a fungující nemocnice v Cantahay posloužila jako „zkouška návrhu”. Ale v blízké budoucnosti bude možné 3D modely digitálně rozesílat kamkoli na světě, takže spolupracovníci v terénu si je budou moci prohlédnout na jakémkoli webovém prohlížeči a projít si jejich design dopředu.

„V dalších fázích projektu budeme schopni vytvářet také dynamické prostředí simulující pohyb zaměstnanců a pacientů,“ popisuje Jean Pletinckx. „V tuto chvíli jsme dosáhli takové úrovně, kdy naši spolupracovníci uvidí a ucítí, co je čeká v terénu. To vše předtím, než odjedou – dokonce předtím, než samotnou budovu vůbec postavíme. Není pochyb o tom, že tohle je cesta, kterou se budeme v budoucnu ubírat.“

Související