Evropská komise schválila dotace na výstavbu části Pražského okruhu a dvou dalších silničních staveb. Silnice za 453,6 milionů eur tak budou více než z poloviny spolufinancovány evropskými dotacemi.

Schválené peníze se týkají tří staveb. Čtyřproudého obchvatu Prahy v úseku Lahovice-Vestec, rychlostní silnice R6 Lubenec-Bošov a silnice I/35 v úseku Bílý Kostel-Hrádek nad Nisou v Libereckém kraji.

Protože jde o "klíčové projekty“, jejichž cena navíc přesahuje 50 milionů eur, musela využití eurofondů schválit i Evropská komise. Ta nyní investované peníze státu proplatí. Pro jiné projekty stačí schválení krajů nebo státu. Stát bude moct na tyto stavby využít evropské peníze ještě z programového období 2007-2013.

"Tato investice pomůže snížit současnou hustou dopravu v Praze a zároveň zvýšit bezpečnost na cestách a kvalitu vzduchu v metropoli," uvedla eurokomisařka pro regionální politiku Corina Cretuová k nyní už postavené části obchvatu Prahy. Obchvat by měl podle ní také zvýšit konkurenceschopnost regionu.  

Související