Výběr nového provozovatele mýtného systému se dál komplikuje. Antimonopolní úřad zrušil ministerstvu dopravy smlouvu se společností Deloitte, která měla s chystanou zakázkou radit. Ministerstvo navíc dostalo 250 tisíc korun pokuty za obcházení zákona, když s poradenskou firmou uzavřelo smlouvy bez předchozí otevřené soutěže.

"Pro užití daného druhu řízení nebyly splněny zákonem stanovené podmínky. Současně zadavatel uzavřel smlouvu, aniž by uveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení, ačkoliv podle zákona měl povinnost oznámení uveřejnit," popisuje mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda. Ministerstvo se proti rozhodnutí ještě může odvolat, zatím proto ještě není pravomocné.

Jde ale o další komplikaci a další zpoždění. Ministerstvo zatím selhává ve snaze připravit systém výběru mýtného, až na konci letošního roku vyprší smlouva s konsorciem vedeným společností Kapsch.

Už dnes je jasné, že se v otevřené soutěži nový provozovatel najít nestihne. Ministerstvo proto opakovaně připouští, že rakouský Kapsch bude muset mýtné provozovat déle.

Po zásahu antimonopolního úřadu ale bude muset ministerstvo v soutěži znovu hledat poradenskou firmu a pak znovu plánovat podobu výběru a připravovat výběrové řízení. Hrozí tak, že Kapsch bude muset přesluhovat několik let.

Za zpoždění v hledání nového provozovatele může hlavně skutečnost, že české vlády v letech 2005 a 2006 při podepisování smluv s Kapschem prakticky nepočítaly se situací s ukončením smlouvy, ač byla napsána na deset let. Není tak jasné, jak celý systém předat a zda je to vůbec možné a není třeba vybudovat nový.

Následně se na ministerstvu střídali ministři a ač téměř každý dostal problém s mýtným na stůl, nikdo jej nedokázal posunout.

Související