Hlavní město v příštím roce zavede nové zóny placeného stání. Finální podobu, která bude mít několik fází, představil ve čtvrtek náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Nové parkovací zóny budou od 1. dubna zavedeny v Praze 5 na Újezdě a Bubenči a také v Praze 6 v Dejvicích, kde se doposud mohlo parkovat prakticky kdekoliv.

Další fáze začne o měsíc později a bude zahrnovat lokality na území celkem šesti městských částí například v Karlíně, Vysočanech nebo Smíchově. Placené zóny magistrát zprovozní od 1. června také v Kobylisích.

Plán zavádění ZPS

1. 4. 2016 - pilotní etapa:

MČ Praha 5 (Újezd)

MČ Praha 6 (Bubeneč, Dejvice – část)

1. 5. 2016 - 1. etapa fáze 1:

MČ Praha 3 (Jarov)

MČ Praha 4 (Nusle, Podolí – část, Michle – část, Spořilov – část)

MČ Praha 5 (Smíchov, Košíře)

MČ Praha 6 (Dejvice, Vokovice – část, Veleslavín – část)

MČ Praha 8 (Karlín, Libeň)

MČ Praha 9 (Vysočany)

1. 6. 2016 - 1. etapa fáze 2:

MČ Praha 8 (Kobylisy, Ládví)

MČ Praha 12 (okolí polikliniky Modřany)

"Celý připomínkový proces trval poměrně dlouho, proběhla celá řada jednání. Nechali jsme zcela na městských částech, zda a na jakém území zóny chtějí, stejně tak si radnice mohly vybrat, zda chtějí sektory. Představy jednotlivých městských částí se vzájemně dost lišily," uvedl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Hlavní město zavádí podle Dolínka nové placené zóny na přání městských částí, které si dlouhodobě stěžovaly na to, že nemají dostatek parkovacích míst pro své obyvatele. Místa často zabírala auta lidí, kteří v městských částech neměli trvalý pobyt.

"Od půlky března bude zahájeno předplatné parkovacích karet. Příští týden nám bude představen automat na lístky, abychom viděli, jak bude fungovat," řekl Dolínek s tím, že nastavení času na zónách bude záležet na městských částech.

Parkovací karty budou stát 1200 korun ročně za parkování v zónách a 600 korun ve vymezeném sektoru. Dolínek také počítá se snížením poplatku pro seniory, kteří by za kartu měli platit asi 400 korun. Dolínek přitom mluvil jen o rezidentech. Ceník pro mimopražské obyvatele, kteří budou chtít parkovat v placených zónách, ještě není vypracován.

Peníze, které město z parkování získá, plánuje magistrát dát na rozvoj parkovacích domů a P+R. Dolínek ještě prohlásil, že na zastupitelstvu navrhne, aby zóny neplatily o Vánocích.

Zóny placeného stání jsou na území hlavního města zřizovány od roku 1996. V současné době byly zavedeny pouze na Praze 1, a to jak na levém, tak pravém břehu Vltavy, na Praze 2, Praze 3 a Praze 7.

Související