Čínská společnost China Eastern v pondělí po jednání s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou potvrdila, že příští rok zřídí přímou linku z Prahy do Šanghaje. Předseda české vlády o tom informoval během své návštěvy čínské finanční metropole.

"Já to pokládám za důležité rozhodnutí, protože v době, kdy se plánovala moje cesta do Číny, vůbec nebylo jisté, že společnost China Eastern se takto rychle rozhodne," prohlásil Sobotka.

"Dnešní rozhodnutí vítám, je to další posílení infrastruktury, která může propojit Čínu a Českou republiku, ať už jde o podnikání nebo turistický ruch, o kontakty mezi občany nebo našimi institucemi," řekl předseda české vlády.

"China Eastern je významný partner. Zkoumali jsme, jestli existuje přímé letecké spojení mezi Šanghají a některou ze 16 zemí střední a východní Evropy, které spolupracují ve formátu 16+1, a ukazuje se, že to bude první přímé letecké spojení mezi Šanghají a některou z těchto zemí. To nám dává určitý náskok," dodal Sobotka.

Český ministerský předseda rovněž uvedl, že "čínští partneři by uvítali, kdyby k otevření přímého leteckého spojení mezi Šanghají a Prahou mohlo dojít v koordinaci s návštěvou čínského prezidenta v Česku". "Byli by velmi rádi, kdyby se mohl účastnit slavnostního otevření tohoto leteckého spojení," konstatoval Sobotka.

Související