Petr Kellner, Patrik Tkáč a Daniel Křetínský vstupují do nového strategického partnerství. Jejich skupiny - PPF a Czech Media Invest - půjčí skupině Rockaway Capital na nákup sítě internetových obchodů Mall.cz a online srovnávače Heureka.cz.

Rockaway, kterou manažersky řídí Jakub Havrlant, zaplatila mezinárodní internetové a mediální skupině Naspers a drobnům akcionářům 200 milionů eur, tedy v přepočtu 5,4 miliardy korun. Tato transakce má Rockaway pomoci k dosažení cíle stát se během několika příštích let investičním fondem, který bude ovládat byznys s ročními tržbami ve výši miliardy eur.

Půjčka tohoto kalibru má logiku pro zúčastnené investory, kteří jsou zároveň jedni z nejbohatších tuzemských podnikatelů, z několika důvodů - ať už se týkají utužení vzájemné spolupráce nebo posílení pozice v internetovém maloobchodě.

Tkáč s Křetínským se užším propojením s Rockaway Capital dostávají v této oblasti mezi významné hráče v regionu střední Evropy. Před rokem jejich společnost Czech Media Invest vstoupila majetkově do holdingu E-Commerce, jedné z klíčových aktivit skupiny Rockaway, který provozuje síť e-shopů s více než 1,5 milionem zákazníků. Ten před pár měsíci koupil podíl v předním českém e-shopu zaměřeném na IT a elektroniku CZC.cz.

Včetně Mall.cz je tak dnes velikost byznysu Rockaway srovnatelná s jedničkou na českém trhu Alza.cz, jejíž loňské tržby byly 11,5 miliardy korun. A Křetínský s Tkáčem jsou u toho.

Přestože se zisk Mall.cz v Česku pohybuje na úrovni deseti milionů korun při tržbách kolem čtyři miliard korun, investice má dlouhodobý přesah. Podobně dnes například vypadá největší maloobchodní prodejce na světě Amazon, který vykazuje každé čtvrtletí tržby v řádu nižších desítek miliard dolarů, nicméně teprve letos začal generovat zisky v desítkách milionů dolarů. Její šéf Jeff Bezos však naučil své akcionáře trpělivosti.

Na to se budou muset připravit i noví majitelé. Statistiky ale zatím vypadají slibně. Podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) dosáhly za loňský rok dosáhly prodeje v evropské e-komerci 423,8 miliardy eur, což je o více než 14 procent více oproti předchozímu roku. Češi loni na internetu za zboží a služby utratili 3,1 miliardy eur (85 miliard korun). Na e-shopy z toho připadlo v přepočtu 67 miliard korun, což byl nárůst o 15,5 procenta.

I letos tržby internetových obchodů porostou - Heureka.cz a APEK odhadují, že dosáhnou 81 miliard. Klíčové bude hlavně hlavně období před Vánoci - pro to předpovídají meziroční nárůst prodejů o 30 procent. Loni v posledním čtvrtletí internetové obchody utržily přes 20 miliard korun.

"Rozhodně je příhodná doba ke koupi. Internetové nakupování tvoří na našem trhu 7,1 procenta celého obratu maloobchodu a rozhodně je kam růst. Letošní rok roste trh rychleji, než predikovaly analýzy, což je strašně optimistické. Věřím, že se Mall.cz i Heureka.cz dostávají pod křídla dynamické společnosti s pevným kapitálem," výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

S financováním miliardové investice, kterou teď musí schválit antimonopolní úřad, je výhodné také pro skupinu PPF. V poslední době se pouští do několika projektů s Křetínským a Tkáčem. Napolesly se PPF dohodla s jejich Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH) na společném postupu při koupi německých uhelných dolů a elektráren švédské společnosti Vattenfall. Před několika měsíci se zároveň spekulovalo o vstupu EPH do českého Unipetrolu za pomoci financování od skupiny PPF.

Je zároveň standardní, že je půjčka skupině Rockaway jištěna akciemi byznysu, který investiční skupina pod vedením Havrlanta kupuje.

V neposlední řadě je pro PPF důležitý rozvoj prodeje spotřebního zboží na tuzemském trhu i kvůli tuzemským aktivitám úvěrové společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky a v níž PPF drží majoritu. Podobně funguje na ruském trhu. Tam kromě Home Creditu provozuje také druhou největší síť obchodů se spotřební elektronikou Eldorado. Dnes v Mall.cz úvěry na splátky poskytuje Cetelem, stejně tak jako v největším internetovém prodejci Alza.cz.

Související