Volkswagen manipuloval s emisemi i v Evropě, ukázaly první rozhovory, které v centrále automobilky ve Wolfsburgu provedla speciální vyšetřovací komise. Potvrdil to německý ministr dopravy Alexander Dobrindt, který její vznik inicioval.

Zatím není jasné, kolika aut se manipulace týkají. "To se ukáže v příštích dnech," řekl novinářům Dobrindt. "Budeme i nadále společně s VW intenzivně pracovat na tom, abychom co nejdříve a co nejotevřeněji o těchto detailech informovali veřejnost," dodal ministr.

Doplnil jen, že podle jeho informací se manipulace dotýkají aut s dieselovými motory o objemu 1,6 a dva litry.
Německý deník FAZ k tomu dodává, že se vědělo, že i evropské motory obsahovaly software, který umí obejít testy při měření emisí, ale dosud se mělo za to, že tento software byl aktivní jen ve Spojených státech amerických.

Volkswagen už v pondělí po zjištění amerických úřadů uvedl, že tento software instaloval do celkem 11 milionů svých vozů. 

I další automobilky?

Také některé dieselové vozy BMW v běžném provozu výrazně překračují evropské emisní normy. S odvoláním na informace mezinárodní organizace pro ekologickou dopravu ICCT to napsal v nejnovějším čísle časopis AutoBild. Podle něj by tak mohl skandál s emisemi zasáhnout po Volkswagenu další německou automobilku. 

Podle údajů ICCT překračují vozy BMW X3 a xDrive 20d evropskou emisní normu Euro 6 na oxidy dusíku při běžném provozu až jedenáctkrát. Organizace uvádí, že vozy BMW tak produkují víc oxidu dusíku, než naftový Volkswagen Passat, u kterého americké úřady poprvé odhalily software pro manipulaci s emisemi při testech.

"Všechny údaje z měření poukazují na to, že to není problém specifický pro Volkswagen," uvedl o emisích oxidů dusíku u dieselových vozů ředitel evropské divize ICCT Peter Mock. Podle AutoBildu se "teprve ukáže, jestli i další výrobci kromě VW používají falšovací software".

Mluvčí BMW ale obvinění v AutoBildu odmítl. "U BMW nejsou žádné funkce, které by rozeznávaly testovací emisní cykly. Všechny výfukové systémy zůstávají aktivní i mimo měřicí cyklus," prohlásil.

Související