Už v dubnu vzrostl podíl přeprav na evropském dopravním trhu v porovnání s předchozím měsícem o téměř 13 procentních bodů na 53 procent. Důvodem byly nejspíš velikonoční svátky v mnoha zemích Evropy.

V květnu podíl přeprav dále rostl. S poměrem přeprav a volných vozů ve výši 59:41 se dopravní barometr pohyboval výrazně nad hodnotou předchozího roku (48:52).

Květen je díky svým mnoha svátkům vždy zárukou plného vytížení, pro letošní prudký nárůst má ale Marcel Frings, zástupce společnosti TimoCom, ještě jedno možné vysvětlení: „V květnu probíhaly v Německu krátce po sobě dvě velké stávky v nákladní železniční dopravě. Protože došlo k odstavení potřebných železničních kapacit, musely je nahradit nákladní vozy. Pro vnitroněmecké přepravy činil poměr nabídek a volných vozů v dopravním barometru TimoCom několik dní 85:15. Z této stávky na železnici profitovali dopravci z celé Evropy, kteří přijeli do Německa, aby zde pokryli potřebné kapacity.“

V červnu se pak situace znormalizovala. Stejně jako v předchozích čtyřech letech se i letos poslední měsíc druhého čtvrtletí vrátil na vyrovnanou úroveň. V jeho závěru byl poměr přeprav a volných vozů 50:50 a ke slovu se tak přihlásilo léto.

Dopravni barometr cm toppic bigsize 5347

Během letních prázdnin by měl podíl nabídek přeprav na dopravním trhu poklesnout, od září pak obchody porostou a nabídka přeprav znovu překročí kapacity trhu, předpokládá Marcel Frings.

Související