Severofrancouzský přístav Calais je již několik let problematickým místem, kde se shromažďují ilegální imigranti zejména ze severní Afriky a snaží se dostat ukryti v kamionech přes kanál La Manche do Velké Británie.

Řidiči kamionů proto nocují pouze na hlídaných parkovištích na vzdálených místech, kontrolují neporušenost návěsů, v blízkosti přístavu se snaží vůbec nezastavovat, případně spolupracují s celníky v přístavu. Tato opatření ale v posledních dnech nestačí.

Podle Karla Kloudy, člena představenstva společnosti Zdemar Transport, se minulý týden v bezprostředním ohrožení ocitli i dva řidiči této dopravní firmy. Přestože v blízkosti přístavu kamiony za tichého souhlasu místních i police již ani nezastavují před značkou STOP, aby se na vozidla nenavěsily hrozny uprchlíků, pomalou jízdou se musí pohybovat v těsné blízkosti terminálu kvůli čekání na odbavení.

Toho využívají zoufalí běženci, kteří na kamiony naskakují, mnohdy i za jízdy otevírají nákladová vrata a pokouší se ukrýt v nákladovém prostoru, ale často i na velice bizarních místech na nápravách či rezervě. Řidiči, kteří se snaží ochránit svůj náklad a také se vyhnout pokutě na britské straně, se však stále častěji setkávají i s násilím.

„Jedinou možností je neopouštět vozidlo, snažit se dojet do prostoru terminálu, kde je situace stále o dost klidnější, a přítomnost běženců řešit s tamním personálem. Také je důležité co možná nejlepší zabezpečení techniky, jako jsou zámky na vrata návěsů a paletové boxy nebo zajištění kabiny uzamčením. Naši řidiči byli při snaze přimět uprchlíky k opuštění vozidla fyzicky napadeni a byli rádi, že vyvázli bez újmy na zdraví,“ uvedl Karel Klouda.

Policejní zásah

Francouzská policie proto v přístavu Calais, ale také v Paříži obsadila a následně evakuovala celkem tři tábořiště se stovkami imigrantů, uvedla agentura AP.

Na 350 imigrantů převážně ze Súdánu, Eritreje, Somálska a Egypta přebývalo několik měsíců pod nadzemním metrem na severu Paříže nedaleko baziliky Sacré-Coeur a mezinárodního nádraží Gare du Nord. Z něj jezdí i rychlovlaky TGV do Londýna. Právě do Británie, kde jsou podle migrantů pro cizince lepší podmínky, se tito běženci většinou snaží dostat.

Dalších asi 140 přistěhovalců policie evakuovala ze dvou nepovolených táborů v Calais. Tito imigranti se dostali ve Francii do situace, kdy už mají pouze malou naději na získání azylu a práce. Většině hrozí podle AP vyhoštění do zemí jejich původu.

Související