Stavba obřího logistického centra v Dobrovízi pokračuje podle plánu a Amazon jej hodlá uvést do provozu již v září. Americká společnost tak brzy zahájí nábor zaměstnanců, kterých chce mít do tří let až pět tisíc.

Velká náborová akce v Česku by měla začít nejpozději do dvou měsíců. Amazon plánuje, že v distribučním centru u hlavního města bude dohromady pracovat 2000 zaměstnanců na stálých pozicích a v plánu je i dalších 3000 sezonních míst pro obsloužení vánoční sezony.

V současnosti firma hledala pro sklad hlavně vedoucí pracovníky. "Pro Dobrovíz hledáme manažery provozu. Otevřených pozic v Dobrovízi je nyní zhruba 35," popsala HR manažerka Šárka Semeráková. Tito vedoucí se zúčastní školení ve Spojených státech či Velké Británii a budou pak mít na starosti provoz logistického centra a pracovníky skladu.

Semeráková je novou HR manažerkou logistického centra a na starost má přijímání zaměstnanců. Od roku 2011 pracovala pro Amazon v Kanadě a loni se podílela i na náboru zaměstnanců do logistických center v Polsku.

V sousedním Polsku Amazon otevřel loni v září tři nová logistická centra, která jsou velikostí a typem velmi blízká tomu u Prahy. Dvě blízko sebe stojí ve Wroclavi a jedno v Poznani. Celkem do nich firma přijala 4500 stálých zaměstnanců a dalších zhruba 7500 sezonních pracovníků. Zájem o práci v internetovém obchodě byl podle Amazonu veliký. "Počet zájemců překročil počet pozic o několik tisíc," řekla Semeráková.

Konkrétní pracovní podmínky pro zaměstnance v Česku plánuje společnost oznámit zhruba za měsíc. Rámcově by ale měly být podobné jako v Polsku, kde běžní zaměstnanci berou v průměru 13 polských zlotých za hodinu (zhruba 90 korun). K tomu pak firma nabízí bonusy jako dopravu k centru zdarma, pojištění či dovolenou navíc.

Zároveň Amazon pokračuje v přijímání zaměstnanců i do kancelářské budovy, kterou firma otevře v nejbližších měsících. Plánuje také přijímat absolventy vysokých škol například na pozice v IT, managementu či lidských zdrojích. Těm firma nabídne školení a další podporu.

Původně měl Amazon otevřít v Polsku pouze dvě centra a třetí dostavět později. Firma ale musela spuštění urychlit kvůli tomu, že musela upustit od původního plánu postavit distribuční centrum u Brna.

V současné době tak Amazon hledá novou lokalitu. "Poté co se Amazon v loňském roce rozhodl dále neusilovat o investici v Brně, rozšířil oblast hledání vhodných oblastí do celého regionu střední a východní Evropy," řekl tiskový mluvčí českého Amazonu Karel Taschner. Konkrétní možnosti ale komentovat nechtěl.

Související