Sklad zásobuje ovocem, zeleninou, uzeninami a mléčnými výrobky všech 207 prodejen, které má Billa nyní v České republice. V horizontu pěti let by mohlo zboží ze skladu směřovat až do 250 prodejen. "Jen v letošním roce otevřeme pět nových supermarketů v Praze, Brně a Ostravě. Poté bychom chtěli růst tempem osm nových prodejen ročně," řekl generální ředitel Billa ČR Jaroslaw Szczypka.

Firma v Česku rozjela také nonstop minimarkety při čerpacích stanicích Shell. Tato spolupráce se zatím testuje a měla by se dále rozrůstat. Vedle toho Billa připravuje vlastní e-shop. Szczypka ale nepředpokládá, že by se on-line nákupy podařilo rozběhnout už příští rok. "Je to věc, která musí být skutečně dobře promyšlená. Nedokážu teď říci, zda jej spustíme za dva, nebo za čtyři roky. Stoprocentně ale s e-shopem počítáme," potvrzuje.

NOVÁ BUDOVA

Nový centrální sklad čerstvých potravin v Modleticích, který včetně okolní manipulační plochy zabírá asi 50 tis. m2, byl projektován podle aktuálních technologických a logistických trendů. Hala je například vybavená moderním chladicím zařízením nebo senzory pohybu, které šetří energii za osvětlení.

Stavba nové skladovací haly trvala devět měsíců - od září 2013 do letošního června. Řetězec v ní zaměstnává zhruba 160 nových pracovníků ve třech směnách. Budova je uzpůsobena pro rychlý průtok zboží. Na jedné straně jsou příjmové rampy, na druhé straně se expeduje. Z celkové skladové plochy tvoří prostor pro ovoce a zeleninu 5800 m2 a pro mléčné výrobky, maso, uzeniny a lahůdky asi 8200 m2. Hned vedle skladu pro čerstvé potraviny je i původní, starší sklad suchého zboží. "Nyní máme 90 % veškerého zboží na jednom místě a můžeme tak rychle reagovat na objednávky z prodejen. Zbytek, například nápoje a pivo, jde přímo přes dodavatele," uvedl Jaroslaw Szczypka.

Vnitřní prostor nového skladu je rozdělený na několik částí, které mají vlastní regulaci teploty. Ta se v jednotlivých zónách pohybuje podle typu zboží od 2 do 16 °C. V sekci ovoce-zelenina je to 10 až 14 °C, zvlášť jsou například maliny apod., které se skladují při 8 °C, mléčné produkty zabírají velkou část haly, v níž je mezi 4 a 6 °C. Ve speciální oddělené sekci s teplotou pod 4 °C jsou pak uzeniny a lahůdky.

"Teplotní zóny jsou samozřejmě dány předepsanými údaji na výrobcích. My ale na skladě řídíme teplotu pro jistotu o jeden stupeň níže, než jsou předpisy," říká Martin Šmela, vedoucí logistiky české Billy. Teplotu v jednotlivých částech skladu hlídají senzory napojené na alarm, které upozorní na případné změny. -

CROSS-DOCK

Řetězec očekává, že v nové budově ročně naskladní kolem 30 mil. kartonů zboží. Z toho 20 mil. připadne na ovoce a zeleninu a zbytek na další čerstvé zboží. Za jeden den skladem projde ve špičce až 100 tis. kartonů s rychloobrátkovým zbožím.

Sklad je z velké části cross-dock. "Nyní vypadá poměrně prázdný, ale spousta položek má krátkou exspiraci. Zboží se naveze, jedna směna ho usadí podle systému do regálů a potom najíždějí směny, které je vychystávají na palety. V tuto dobu je tady neuvěřitelný pohyb, protože máme vlastně jenom dvě směny na to, abychom zvládli vyexpedovat 100 tisíc kartonů. Řada položek odtud odchází ještě v ten samý den, kdy sem přijde," popisuje Šmela. Zásoba se tu udržuje pouze u některých druhů zboží, které má záruku v řádu desítek dnů.

V nové hale se skladuje kolem 2500 položek asi od 200 dodavatelů, zejména těch českých. Tuzemský sortiment má v prodejnách Billy podíl téměř 70 %, příští rok by měl podle Szczypky narůst až na 75 %. Celkem řetězec nabízí kolem 11 tisíc druhů produktů.

OCHUTNÁVKA

Sklad běží šest dní v týdnu a pracuje se tu na tři směny. Počáteční začíná ve tři ráno, kdy přijíždějí první dodavatelé. Příjem končí zhruba kolem deváté hodiny. Další dvě směny pak vychystávají zboží na prodejny.

Ve skladu je i oddělení kvality. Pracovník tu na nerezovém kuchyňském stole zrovna krájí melouny a rajčata, prohlíží je a ochutnává. "Jedním z důvodů, proč si zajišťujeme ovoce a zeleninu v tomto novém skladu sami, je ten, že všechno kontrolují naši kvalitáři, a to z hlediska mnoha různých aspektů - od barvy přes chuť, zralost až po tvar," vysvětluje Martin Šmela. "Kvalitáři měří také teplotu všech produktů, aby se nestalo, že nám někdo přiveze ovoce nebo zeleninu podchlazené, což by pak mělo negativní dopad na kvalitu zboží na prodejně. Pokud zboží neodpovídá našim standardům, tak odjíždí pryč. Kvalitu máme s dodavateli nastavenou." Když zboží projde testem kvality, putuje na elektronické váhy a konfrontuje se s údaji, které poslal dodavatel.

Při příjmu chlazeného zboží se měří nejdřív teplota ve voze, následně povrchová teplota zboží, a pokud některá z těchto hodnot neodpovídá nastaveným pravidlům, měří se vpichem teplota uvnitř výrobku.

Příjem probíhá přes příjmové vozíky, které jsou vybaveny on-line terminálem. Pracovník kontroluje objemy, správnost sortimentu, čárové kódy nebo exspiraci. Pokud datum spotřeby neodpovídá nastaveným pravidlům, systém na to upozorní a zboží putuje zpět k dodavateli. "Hlavní část objednávek u dodavatelů se provádí prostřednictvím EDI, máme ale i dodavatele, s kterými komunikujeme přes e-mail nebo přes fax," popisuje Martin Šmela.

Prodejny si zboží v centrálním skladu objednávají přes podnikový systém, z něhož se požadavky přesouvají do skladového systému Alwis, který tu řídí přes snímání čárových kódů veškeré procesy. Objednávky pak zpracovávají vychystávači pomocí mobilních terminálů. Kompletují palety a posouvají je na expedici.

MANIPULAČNÍ FLOTILA

Výběrové řízení na dodavatele manipulační techniku tu vyhrála firma Jungheinrich, která sídlí shodou okolností přes ulici. O dodavateli podle Šmely rozhodovala především cena vozíků, ale i náhradních dílů.

Strojů je celkem 98, necelou polovinu z nich tvoří nízkozdvižné vychystávací vozíky ECE 225XL s vidlemi pro dvě palety. Dále nová flotila zahrnuje 20 kusů ručně vedeného nízkozdvižného vozíku EJE 116, 10 ručně vedených nízkozdvižných vozíků s plošinkou ERE 120, tři ručně vedené vysokozdvižné vozíky EJC 214, devět ručně vedených vysokozdvižných vozíků ERD 220 pro převoz dvou palet nad sebou, 10 retraků se zdvihem 6800 nebo 8420 mm a jeden čelní elektrický vysokozdvižný vozík EFG 316.

VYCHYSTÁVÁNÍ A EXPEDICE

Vychystávání a expedice postupují ve skladu čerstvého zboží podle tří oblastí, na které je země rozdělena - Praha, Čechy a Morava. Nejdříve se vychystává pro pražské prodejny. Protože jsou blízko centrálního skladu, zavážejí se ještě ten samý den, ihned po ranním příjmu zboží. Následuje Morava - ta se nakládá odpoledne a zaváží přes noc. A poté se vychystávají Čechy, které končí v druhé polovině noci. Všechny prodejny se zavážejí tak, aby na nich bylo čerstvé zboží už od rána.

Ovoce a zelenina se ze skladu expeduje do jednoho a půl dne od naskladnění, u ostatního chlazeného zboží to jsou dva až tři dny. Ovoce a zelenina přitom odchází na prodejny šestkrát týdně, ostatní většinou pětkrát za týden. "Můžeme své obchodní domy zavážet dle jejich potřeb a flexibilněji reagovat na jejich požadavky. To je jeden z důvodů, proč si skladování čerstvého zboží děláme sami, a ne jako dříve, kdy to zajišťoval logistický provider. Další výhodou je vlastní kontrola a vlastní systém," vysvětluje Martin Šmela.

Rozvoz na prodejny zajišťují dopravní firmy. "Aktuálně suché zboží vozí Cargo Hortim, čerstvé zboží Fresh Fruit. Standardně podle koncernových pravidel děláme pravidelně výběrová řízení," popisuje Šmela.


REWE GROUP

Billa je součástí skupiny Rewe Group se sídlem v německém Kolínu nad Rýnem. Na českém trhu působí od roku 1990 a v současnosti tu zaměstnává asi 6000 lidí. V loňském roce dosáhla Billa v ČR obratu 25,5 mld. korun a po dvou letech se vymanila ze ztrát. Ty v roce 2011 činily 63 mil., v roce 2012 dokonce 100 mil. korun. Výše loňského zisku se řádově pohybuje v desítkách milionů korun, uvedl generální ředitel Billa ČR Jaroslaw Szczypka.

Rewe Group působí ve 13 zemích Evropy a v roce 2013 dosáhla obratu 50,6 mld. eur. Celkem zaměstnává 330 tis. lidí v téměř 15 tis. obchodech. Do skupiny patří například i diskontní řetězec Penny Market, vedle potravin a drogerie se zabývá také prodejem rodinných dovolených.


NOVÝ SKLAD V ČÍSLECH

Rozloha - 15 500 m2

Užitná plocha - 14 000 m2

Výše investice - 499 mil. korun

Nově vzniklá pracovní místa - 160

Předpokládaný pohyb zboží celkem - 30 mil. kartonů

Doba expedice ovoce a zeleniny - do 1,5 dne

Doba expedice ostatního čerstvého zboží - 2 až 3 dny

Zásobení prodejen ovocem a zeleninou - 6x týdně

Zásobení prodejen ostatním čerstvým zbožím - 5x týdně


Sklad zásobuje napřímo všech 207 prodejen.

Sklad je průtokový, proto jsou regály část dne poloprázdné.

Tzv. kvalitář posuzuje přímo ve skladu barvu, chuť, zralost i tvar ovoce a zeleniny.

Používají se tu klasické europalety a palety Chep, z ostatních typů se zboží přeskládává.

Každý typ zboží potřebuje jinou teplotu, mléčné výrobky se skladují při teplotách kolem 5 stupňů.

Manipulační techniku dodal Jungheinrich.

Většina ovoce a zeleniny odchází ze skladu ještě v den příjmu.

FOTO: AUTOR

Související