Po obří akvizici PointParku Properties, který koupil v Česku přes 600 tis. m2 skladových hal, se na tuzemském trhu odehrála další významná transakce. Společnost Prologis koupila, vedle dalších skladů v okolních zemích, Business Park Rudná.

Ten má rozlohu 163 tis. m2 a nachází se u dálnice D5 nedaleko Prahy. Jde o jeden z prvních moderních průmyslových parků u nás. Stavět se začal v roce 1997. Původním vlastníkem areálu, jenž nyní zahrnuje 17 budov, byla realitní investiční společnost Heitman.

O prodeji parku v Rudné se mluvilo už mnoho měsíců. Podle lidí z oboru se bývalý majitel snažil areál pomocí větších pobídek rychle zaplnit a zvýšit tak jeho atraktivitu pro investory. A to se mu dařilo.

„V roce 2013 a začátkem roku 2014 bylo v Business Parku Rudná uzavřeno 14 transakcí o celkové výměře téměř 90 tis. m2, což řadí tento areál mezi nejúspěšnější logistické parky jak Praze, tak i v celé České republice,” uvedl počátkem letošního roku Milan Korbelář, associate director oddělení industriálních nemovitostí společnosti Jones Lang LaSalle, která zajišťoval správu parku.

Loni zde například otevřel svou novou centrálu DB Schenker, výrobce krmiv Brit-Vafo sem sloučil své skladové prostory, na začátku letošního roku rozšířil svou pronajatou plochu řetězec se sportovním zbožím Sportisimo až na 25 tis. m2.

Prologis měl až donedávna logistické parky na třech stranách Prahy, konkrétně na dálnicích D1, D11 a D8, v západním směru mu ale scházel. Letos firma koupila na tomto okraji metropole vedle zmíněné Rudné i pozemek u rychlostní silnice R6, kde už začala se spekulativní výstavbou. Mimo to pak ještě investovala do skladové budovy v Modleticích u Prahy, kterou zařadila do svého portfolia na brněnské dálnici.

Bratislava a Varšava

Do nově zakoupeného portfolia Prologisu patří také čtyři skladové haly o celkové rozloze přes 55 tis. m2 ve Varšavě a dvě nemovitosti s plochou necelých 12 tis. m2 na dálnici D1 v Senci u Bratislavy. Tyto budovy developer připojí k Prologis Parku Bratislava. Jejich součástí je i pozemek o ploše 7,8 hektarů, který nabízí možnost další výstavby logistických prostor s plochou přes 38 tis. m2.

„Jsme potěšeni, že jsme koupili tyto velmi dobře umístěné logistické budovy za cenu zohledňující reprodukční náklady. Jedná se o vysoce kvalitní nemovitosti, které doplní naše stávající portfolio. Především v případě pražského portfolia se jedná o dlouhodobě fungující park, který bude v nadcházejících letech profitovat z růstu dostupné pracovní síly,“ řekl Philip Dunne, prezident společnosti Prologis pro Evropu.

Během jednání zastupovala amerického developera realitní agentura JLL. „Jde o druhý zásadní prodej portfolia, na kterém jsme se v poslední době podíleli, přičemž v České Republice zároveň probíhá třetí důležitá transakce, která dle našich očekávání potvrdí koncem roku enormní zájem o trh industriálních nemovitostí,“ uvedl Stuart Jordan, vedoucí investičního oddělení JLL v Praze. Odmítl přitom upřesnit, o jakou transakci se jedná.

Logistické parky jsou v kurzu

Nové akvizice potvrzují vzrůstající zájem o české komerční nemovitosti. „Na základě současného objemu uzavřených transakcí, obchodů, které jsou aktuálně ve fázi vyjednávání, zájmu investorů a na základě obratů dosažených v transakcích v úspěšné první polovině letošního roku očekáváme, že objemy transakcí za celý rok 2014 dosáhnou dvou miliard eur,“ řekl Chris Sheils, ředitel investičního oddělení Colliers International v České republice.

„Do konce roku očekáváme celkové objemy až na úrovni 2,2 mld. eur,“ potvrzuje Tomáš Jandík, investiční poradce společnosti CBRE. Pokud by se předpověď naplnila, šlo by o druhý nejúspěšnější rok českého realitního trhu od předkrizového roku 2007.

Zatímco největší podíl investic obvykle připadá na kancelářské budovy, následované maloobchodními prostory, letos by se mohlo pořadí změnit ve prospěch průmyslových nemovitostí. „Velcí investoři získali v poslední době nový kapitál formou joint venture či rekapitalizací. Koupě logistického portfolia představuje dobrou možnost, jak finance investovat,“ konstatuje Ryan Wray, vedoucí oddělení investic DTZ. Logistický trh podle něj totiž vykazuje velmi dobré výsledky, nízkou míru neobsazenosti a stabilní nájemné. Logistické nemovitosti zároveň poskytují vysoké výnosy v porovnání s ostatními segmenty trhu.

Nejen Česká republika v realitních investicích zaznamenala v letošním roce růst. Významně se trhy probouzejí také zejména v Maďarsku a na Slovensku, zatímco Polsko zůstává největším a stabilním trhem. V současné době je nejžhavějším typem aktiv logistika, upozorňuje ve své zprávě CBRE.

Související