Firma investovala do nového distribučního centra 14,5 mil. korun. Jeho součástí bude i výstavní prostor "Centre of Excellence" o ploše 90 m2, kde se budou vystavovat vybrané výrobky. Předmětem investice nebyla samotná budova, která je v nájmu, ale zejména přesun skladů, projektové řízení zajištěné externí firmou, pořízení systému řízeného skladu (WMS), regálového nebo skenovacího zařízení.

"Aktivity Brammer Czech se v posledních dvou letech rapidně rozrostly a stávající situace, především nevyhovující stav tří distribučních center, komplikované plánování struktury zásob a problematická logistika, vyžadovaly změnu, která by vedla k optimalizaci skladových zásob," uvedl Ladislav Burian, generální ředitel Brammer Czech pro ČR a SR. "Přesun všech našich administrativních týmů pod jednu střechu nám také umožňuje vybudovat mnohem silnější tým a snížit náklady. Nové skladové prostory nám umožní poskytovat služby našim zákazníkům mnohem rychleji."

ZE TŘÍ SKLADŮ JEDEN

Původně provozovala firma tři distribuční sklady - v Praze, Brně a Otrokovicích. Každý z nich disponoval vždy jen částí produktového portfolia. Celková plocha dosahovala asi 850 m2, bylo na ní 430 paletových a 9040 policových pozic. Nová budova NDC o ploše 1800 m2 a světlé výšce 10 m nabídne 1000 paletových a 17 400 policových pozic s možností dalšího rozšíření - u policových regálů díky vytvoření mezaninů na trojnásobek a u výškového paletového skladu instalací dalších dvou řad zhruba o třetinu. V současnosti má firma obrat kolem 320 mil. korun ročně, sklad by měl vystačit až na více než trojnásobek.

Skupina Brammer provozuje po Evropě přes 350 poboček v 15 zemích. V rámci kontinentu nemá centrální distribuční sklad, strategií firmy je vytvářet podobná národní centra, jaké vzniklo v ČR, uvedl Pavel Dufek, ředitel logistiky a nákupu pro ČR a SR. V NDC je dnes asi 60 % všech zásob, zbylých 40 % je na pobočkách společnosti po České republice. Do budoucna firma plánuje, že v regionálních skladech provede analýzu obrátkovosti a zboží s obrátkou vyšší než tři měsíce se přeskladní do Horních Počernic. V distribučním centru by tak mělo být až 90 % veškerých zásob.

DISTRIBUCE

Poboček má firma dnes devět - v Praze, Dvoře Králové, Liberci, Plzni, Brně, Otrokovicích, Valašském Meziříčí, Ostravě a Žilině. Dříve byl v regionálních provozech i pultový prodej, od něho ale firma již ustoupila. V současnosti se specializuje na distribuci v režimu B2B. Na pobočkách jsou tak už jen kanceláře a menší sklady, které "zeštíhlí" a částečně se přestěhují do národního distribučního centra firmy.

NDC dnes kompletuje a dodává zboží svým zákazníkům jak na přímo, tak přes regionální pobočky. Celkem má u nás firma přes 1700 aktivních odběratelů - většinou jsou to drobní zákazníci, kterým dodává aktuálně požadované zboží. Menší část pak tvoří klíčoví zákazníci - těm dodává ucelené portfolio výrobků a zajišťuje pravidelný přísun zásob, většinou přes pobočky. Navíc má Brammer po České republice celkem 29 klasických konsignačních skladů přímo u zákazníka.

Do budoucna firma plánuje přechod na přímou distribuci z NDC, k tomu bude potřebovat dokončit instalaci systému WMS. "Částečná distribuce přes pobočky nám zatím vyhovuje. Než si připravíme informační systém řízeného skladu, můžeme zákazníkům zaručit, že jim dodáme zboží se 100% přesností. Do budoucna chceme být flexibilnější a ještě lépe kontrolovat tok zboží. Proto zavedeme model, kdy zboží půjde z NDC Praha přímo do výrobního závodu zákazníka. To je součástí projektu pro rok 2014," vysvětluje Pavel Dufek.

INSITE

Specialitou Brammeru je služba Insite, jejímž prostřednictvím poskytuje nejvýznamnějším zákazníkům podporu přímo v provozu. Pracovník distribuční firmy je propojen s jejím informačním systémem a přímo u klienta se stará o dodávky komponent a jejich zásoby. "Tento člověk přijde dvakrát třikrát týdně k našemu zákazníkovi, kde má i svůj pracovní stůl. Obejde výrobní linky a ostatní provozy, zeptá se, jaké zboží z našeho sortimentu je potřeba. Je to zaměstnanec firmy Brammer. Výhod pro naše zákazníky je několik, např. úspora mzdových nákladů, znalost potřeb konkrétního prostředí nebo zajištění flexibilního a odborného řešení. Náš pracovník obstarává objednávku, dovoz zboží, ale i další služby," popisuje Pavel Dufek.

Po celé Evropě má Brammer kolem 330 tzv. Insite manažerů, v České republice jsou zatím ve čtyřech firmách, do budoucna by se však měla aktivita v této oblasti zvýšit. "Je to koncept, který se k nám šíří z Evropy. Trend je vlastnit co nejméně a provoz co nejvíce outsourcovat. Pak je možné rychle přesouvat výrobu do výhodnějších lokalit. Vlastně se jen vypoví smlouva," vysvětluje Zdeněk Šoupal, obchodní ředitel Brammer Czech.

NEZASTUPITELNÝ LIDSKÝ FAKTOR

Hala NDC je rozdělena na čtyři sektory - příjem zboží, za ním výškový paletový sklad, vedle něj policové regály a před nimi expedice. Celý sklad obsluhuje šest pracovníků. Ze speciálního vybavení je zde k dispozici například řezačka klínových a dalších řemenů. Časem přibude ještě svařování širokých řemenů.

Při příjmu zboží pracovníci zásilku zkontrolují a zaskladní. Tím se zboží v informačním systému uvolní k prodeji nebo se spáruje s již zadanými požadavky klientů. Expediční část během dne každé dvě hodiny generuje požadavky na odeslání zboží. To se vychystá a v expediční zóně je další pracovník znovu zkontroluje, zabalí a přichystá k odeslání.

"Zásilky se kompletují ručně. Kdybychom chtěli tento proces automatizovat, každý produkt by musel být změřený a zvážený, aby program přesně věděl, na jaké místo zboží umístit. Chceme si zachovat flexibilitu úložných prostor. Máme tu 13. tis. položek; kdybychom je porovnali s portfoliem loni touto dobou, zjistili bychom, že prodáváme trochu jinou strukturu výrobků. Proto by zde automatizace byla příliš komplikovaná; potřebujeme mít v policích variabilitu, abychom mohli některé produkty jednoduše přidávat nebo ubírat. Částečně je zde tedy lidská práce nezastupitelná. Při kompletaci používáme systém čtyř očí. Jeden pracovník zboží kompletuje do krabic a druhý kontroluje obsah zásilky před expedicí," říká Pavel Dufek.

HYBRIDNÍ VOZÍKY

Brammer využívá pro Českou republiku poněkud netradiční manipulační techniku. Vozíky Flexi jsou kombinací retraku a vysokozdvižného vozíku. Při ukládání do větších výšek vypomáhá kamerový systém. "Unikátnost vozíku spočívá v tom, že přestože je veliký, může vjet přímo mezi regály. Má vpředu točnu, dokáže se tak dostat i do úzkých uliček a zaskladnit zboží," popisuje Pavel Dufek.

Brammer Czech chce příští rok začít zavádět on-line obchod. Projekt probíhá postupně ve všech zemích, kde skupina působí. V některých státech je e-shop dokonce již v provozu. Celý proces koordinuje centrála. Produktové portfolio se do českého on-line obchodu bude zavádět postupně.

Distributor využívá externí dopravce. Výběrové řízení na tuto službu vypisuje každé dva roky. Nyní dopravu zajišťují Geis a PPL. Existuje ale poptávka po ještě rychlejších dodávkách zboží. "Trend, se kterým mají dobré zkušenosti v Anglii, je využívání kurýrní služby. Když se zastaví výroba kvůli jedné součástce, může to způsobit obrovské komplikace. Ta součástka je pak potřeba okamžitě. V některých zemích Brammer takovou rychlou dodávku už nabízí. Zhruba za půl roku bychom chtěli tuto službu v novém NDC také poskytovat," říká Zdeněk Šoupal.


BRAMMER GROUP

Firma je celoevropským distributorem průmyslového výrobního vybavení pro MRO (údržba, oprava, provoz). V jejím portfoliu jsou například ložiska, zařízení pro přenos mechanické energie, pneumatická a hydraulická zařízení, nářadí a zařízení pro ochranu zdraví a zajištění bezpečnost. Skupina dodává přibližně 100 tis. zákazníků sortiment více než 3,5 mil. různých produktových řad od předních světových výrobců strojírenských komponent. V 15 evropských zemích provozuje více než 350 prodejních a servisních center. Hlavní sídlo společnosti je ve Velké Británii.


BRAMMER CZECH

Do ČR společnost vstoupila akvizicí firmy Awexim v roce 2002. Nyní má u nás asi 100 hlavních dodavatelů, kteří tvoří kolem 90 % obratu, a dalších zhruba 1000 menších. Distributor u nás obsluhuje přes 1700 aktivních zákazníků. V novém národním distribučním centru je zhruba 13 tis. položek.


Brammer Czech přemístil tři hlavní sklady v ČR do jednoho distribučního centra na kraji Prahy
FOTA: ARCHIV FIRMY

Zóna s policovými regály

Výškový paletový sklad má přibližně tisíc pozic, rozšířit se může ještě o třetinu
FOTO: RADEK NOVOTNÝ

Příjem zboží
FOTO: RADEK NOVOTNÝ

Brammer využívá vysokozdvižný vozík do úzkých uliček (VNA) s kloubovým šasi
FOTO: RADEK NOVOTNÝ

Související