Projekt zavedení papírových palet zahájila společnost IKEA na globální úrovni v roce 2009, a to ve dvou fázích. V Evropě a regionu Česká republika, Maďarsko a Slovensko se papírové palety částečně používají již od roku 2010, letos byl pak projekt dokončen. V druhé fázi projektu bude zavedení papírových palet realizováno v ostatních zemích mimo Evropu.

„Zavedení papírových palet má pozitivní ekologický a ekonomický dopad pro naši společnost. Díky možnosti převážet vyšší objem zboží se snížil počet nákladních vozů v přepravě i množství emisí CO2 v České republice o 15 %. Zásadním výsledkem je i dostupnější zboží pro naše zákazníky,“ uvedla Kamila Svítková, manažerka logistiky IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

V rámci IKEA se krátce po zavedení papírových palet výrazně snížila ekologická stopa při dopravě výrobků. Za fiskální rok 2013 (září 2012 – srpen 2013) došlo ke snížení emisí CO2 vyprodukovaných při dopravě výrobků o 3,6 %. Do konce roku 2016 se předpokládá snížení emisí o 20 %.

„Dnes se na papírových paletách do České republiky přepravuje a následně v obchodních domech IKEA skladuje 95 % zboží. Zbylých 5 % se s ohledem na charakter zboží bude i nadále přepravovat na dřevěných paletách. Jde o drobnější výrobky, které se přepravují v multipacích, jako jsou například kuchyňská dvířka a podobně,“ dodává Kamila Svítková.

K hlavním výhodám papírových palet patří to, že se prázdné kusy nemusejí vracet do distribučních center a dodavatelům. Jsou také plně recyklovatelné. Díky svým parametrům umožňují nakládku většího množství zboží do přepravních kontejnerů i nákladních vozidel. Navíc umožňují efektivnější skladové hospodářství - skladové prostory obchodních domů IKEA pojmou více zboží při zachování stejné plochy. Nezanedbatelným benefitem je podle zástupců společnosti i vzhled palet na prodejní ploše.

Návratnost projektu bude ale podle zástupců firmy poměrně dlouhá, protože IKEA musela investovat například do nové, speciálně vyvinuté manipulační nebo skladovací techniky.

Související