Rozhodnutí novozélandské vlády by mohlo naznačit podobné změny v ostatních vyspělých zemích, protože firmy i běžní občané stále více využívají pro svoji komunikaci a placení účtů internet, uvedla agentura AP.

Novozélandská pošta nyní dodává šest dní v týdnu. Od června 2015 by měla v městských oblastech dodávat poštu nejméně třikrát týdně a ve venkovských oblastech, které závisí více na písemném styku, pětkrát týdně. Ve venkovských oblastech žije zhruba 12 % zákazníků.

Poštovní společnost silně lobbovala za změnu s tím, že její aktivity v oblasti doručování zásilek jsou téměř na nule a pokud nebude moci zkrátit počet dní, budou ztrátové. Objem přepravy zásilek v zemi, která má 4,5 mil. obyvatel, se za poslední desetiletí snížil o čtvrtinu a zdá se, že pokles dále zrychluje.

Pokles objemu přepravy trápí již roky také americkou poštu. Ta se snažila ukončit sobotní doručování, avšak s tím nesouhlasili zákonodárci. Podobně i britská vláda slíbila tento měsíc v rámci privatizace poštovní společnosti, že nadále bude doručovat šest dní v týdnu.

Související