Nejčilejší stavební ruch byl od ledna do konce září letošního roku zaznamenán v okolí Mladé Boleslavi, kam směřovala až čtvrtina celkového objemu nových ploch. Hodně se stavělo také v okolí Prahy a na Plzeňsku, oba regiony vykázaly zhruba 20% podíl na celkové republikové nabídce nových prostor.

Mezi tři největší projekty, které byly dokončeny za první tři čtvrtletí roku 2013, patří budovy stavěné na míru pro společnosti z automobilového odvětví. Všechny tři budovy byly postaveny na základě nájemních smluv, které byly podepsány v předchozím roce.

Největším dokončeným projektem letošních prvních devíti měsíců je budova pro Škodu Auto v průmyslovém parku D+D Park Kosmonosy a dále dvě výrobní a skladové haly, které si na míru nechala postavit společnost Faurecia. Obě dvě budovy mají více než 20 tis. m2 a nacházejí se v Pilsen Park West Nýřany a v CTParku Mladá Boleslav.

Z celkové nové nabídky skladových a průmyslových ploch přibližně 75 % obsadily společnosti z výrobního sektoru. Automobilový průmysl se na vytváření celkové nabídky podílel 45 %. Téměř veškerá nová nabídka prvních tři čtvrtletí roku 2013 byla na trh dodána pro předem zajištěné nájemce.

Nejaktivnějším developerem daného období je společnost CTP Invest, která postavila 90 tis. m2 nových prostor v celkem sedmi lokalitách. Na druhém místě se nachází developer VGP, který dokončil pět nových budov s přibližnou plochou 43 tis. m2. Kromě rozšiřování stávajících areálů také dokončil výstavbu prvních fází dvou nových průmyslových parků, VGP Park Brno a VGP Park Tuchoměřice.

Projekty ve výstavbě na konci 3. čtvrtletí

K 30. září 2013 bylo podle Industrial Research Fora v České republice ve výstavbě celkem 146 tis. m2 skladových a průmyslových ploch. V průběhu 3. čtvrtletí 2013 byla zahájena výstavba celkem pěti nových projektů s celkovou plochou 56 tis. m2.

Největším projektem, který se v současné době na českém trhu staví, je budova D2 pro společnost FEI Czech Republic o velikosti 33 tis. m2 v CTParku Brno II. Druhou největší stavbou je pátá budova v Prologis Parku D1 West s plochou 22 500 m2. Podle developerské společnosti Prologis její výstavba začala na spekulativní bázi, to znamená bez předem podepsané nájemní smlouvy.

 

Industrial Research Forum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi. Členové sdílejí základní informace o vývoji trhu a věří, že založení sdružení přispěje ke zlepšení transparentnosti trhu.


Související