Opatření se dotkne mimo jiné řidičů, kteří nyní jezdí mezi Maďarskem a Českem po slovenské dálnici D2 z Bratislavy po hraniční přechod Břeclav/Brodské a kteří využívali právě náhradní způsob placení mýtného. Tuto možnost mají dopravci nyní také při tranzitu z Maďarska do Polska přes hraniční přechody na východním Slovensku.

Placení mýtného bez nutnosti vlastnit palubní jednotku umožnilo Slovensko v roce 2010. Opatření mělo odlehčit nápor kamionů na hranicích po zavedení mýtného systému, jenž využívá satelitní technologii. Počet úseků, na kterých bylo možné platit mýtné náhradním způsobem, slovenské úřady postupně omezovaly.

Na celkovém objemu vybraného mýtného za první letošní pololetí ve výši 76,3 mil. eur se takzvaný tranzitní ticketing podílel částkou zhruba 2 mil. eur. Náhradní způsob placení mýtného se vyplatil zahraničním řidičům, kteří nejezdí přes Slovensko často. Nově budou muset požádat o palubní jednotku a instalovat ji ve voze.

Placení mýtného za přejezd po dálnicích, rychlostních silnicích a vybraných úsecích silnic první třídy podléhají na Slovensku autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny.

Související