Podle studie poradenské společnosti Roland Berger Strategy Consultants bude do roku 2030 žít 80 % příslušníků světové střední třídy v rozvojových a rozvíjejících se ekonomikách, a to nejen v Asii a Jižní Americe, ale i v afrických zemích. „Během několika příštích let budeme svědky rychlého růstu populace a zlepšení životního standardu v rozvojových regionech světa,“ říká partner společnosti Constantin Kinský.

Nárůst kvality života přinese také zásadní změny ve spotřebitelském chování. „Poroste zde poptávka po značkovém zboží. Celkově budou mít spotřebitelé vyšší životní úroveň – hlavně ve velkých městech,“ dodává Kinský. Jedním z klíčových trendů, který zásadně ovlivní nákupní chování v rozvojových zemích během příštích několika let, bude také rozšířené užívání mobilní komunikace.

Mobilní rozvoj

Nejrychleji rostoucím trhem s mobilními telefony a internetem na světě je dnes právě Afrika. Mezi více než miliardou obyvatel je podle poradenské společnosti Gartner přes 450 mil. uživatelů mobilních telefonů a přes 750 mil. samotných přístrojů. V roce 2015 bude v Africe podle prognóz až kolem 900 mil. mobilních telefonů. Pravidelně zde využívá internet necelých 16 % obyvatel, ale průměrný roční nárůst je asi 20 %. „Mobily se šíří rychleji než televize a určitě rychleji než elektřina. A víc lidí, než má přístup k čisté pitné vodě či kanalizaci, tu má připojení k internetu přes mobil,“ říká Samial Melhem ze Světové banky.

Afrika zažívá rychlý rozvoj. Ten ale není jen záležitostí současnosti nebo budoucích odhadů. Podle statistik Mezinárodního měnového fondu patřilo mezi deset nejrychleji rostoucích ekonomik světa (s počtem obyvatel přes 10 mil.) prvního desetiletí 21. století šest afrických států – Angola, Nigérie, Etiopie, Čad, Mozambik a Rwanda. Mezi roky 2011 a 2015 jich pak bude podle odhadů v první desítce sedm.

Z rozvoje kontinentu těží například aerolinky, které zásobují africký kontinent. Zatímco loni podle údajů mezinárodní letecké asociace IATA poklesla poptávka po letecké nákladní dopravě ve světě o 1,5 %, v Africe stoupla o 7,1 %, což byl po Blízkém východu mezi všemi světovými regiony druhý nejlepší výsledek.

Celý článek najdete v novém vydání měsíčníku Logistika.

Související