Podle údajů Industrial Research Fora, jehož členy jsou CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle, byly na trh v České republice během prvního pololetí dodány nové prostory o celkové velikosti 103 tis. m2. Celková nabídka moderních skladových a výrobních nemovitostí třídy A určených k pronájmu v České republice nyní dosahuje úrovně 4,3 mil. m2 a zahrnuje 107 průmyslových areálů. Největší podíl (jedna třetina) spadá do portfolia developerské společnosti CTP, následuje Prologis (15 %) a VGP (14 %).

VGP Park Horní Počernice nacházející se na východním okraji hlavního města Prahy zůstává i nadále největším areálem v České republice, v současnosti disponuje moderními skladovými a průmyslovými prostorami o celkové výměře 319 mil. m2.

Realizovaná poptávka

Hrubá realizovaná poptávka dosáhla v prvním pololetí roku 2013 úrovně 467 tis. m2, což v meziročním srovnání odpovídá navýšení o 25 %. Největší objem nových nájemních závazků byl podepsán v Praze (46 %). Logistické a výrobní společnosti se na hrubé realizované poptávce podílely stejným podílem (43 %).

Podle IRF tvořily prodloužené smlouvy 44 % celkové realizované poptávky. Největší transakcí podepsanou v první polovině roku zůstává renegociace smlouvy na plochy o velikosti 45 tis. m2, kterou v areálu PointPark Prague D1 uzavřela logistická společnost HOPI. Největší novou nájemní transakcí byla smlouva mezi společností Grammer a developerem CTP na výrobní plochy o velikosti 32 tis. m2 v rámci CTParku Žatec.

Neobsazenost

Na konci první poloviny roku 2013 se v celé České republice nacházelo celkem 371 tis. m2 volných moderních skladových prostor, což představuje míru neobsazenosti na úrovni 8,65 %. V porovnání s předchozím kvartálem tak neobsazenost v České republice vzrostla o 0,60 procentního bodu. Míra neobsazenosti se zvýšila i v Praze, kde v současnosti dosahuje úrovně 10,4 %, což představuje téměř 177 tis. m2 průmyslových prostor volných k okamžitému nastěhování. Nejvyšší míra neobsazenosti byla zaznamenána v Olomouckém kraji (16,3 %).

Nájemné

Nejvyšší dosahované nájemné (tzv. prime headline) se v České republice pohybuje na úrovni 4,25 eur/m2/měsíc. Výše nájemného za kancelářské vestavky dosahuje 8,00 – 9,00 eur/m2/měsíc. Obvyklá výše servisních poplatků je mezi 0,50 - 0,65 eur/m2/měsíc.

Související