Zájemců o práci je sice dost, ale kvalifikovaní lidé nám stále chybějí, tvrdí řada firem v Česku i ve světě. Jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Manpower, po celém světě je 35 %, v Evropě pak 26 % zaměstnavatelů, kteří mají potíže najít pracovníky se správnou kvalifikací a potřebnými dovednostmi.

Z ankety mezi logistickými firmami v České republice vyplývá, že nějaký problém s obsazením volných pozic má asi tak polovina z nich. „Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v regionu, kde je silná frekventovanost logistických společností a skladů, není obecně v tomto oboru snadné nalézt kvalitní lidi. Je třeba dlouhodobě pracovat na image společnosti a důsledně se zaměřit na budování žádaných benefitních a vzdělávacích programů. Investice do zaměstnanců a jejich rozvoje je nezbytnou podmínkou pro úspěch firmy,“ myslí si Mirka Růžičková, HR training coordinator FM Česká.

To potvrzuje obchodní a marketingový ředitel Dachser Czech Republic Jan Polter: „Přestože se nabídka studia středních i vysokých škol v posledních letech zlepšila, stále je problém najít kvalifikované zaměstnance v oboru logistika na pozice středního a vyššího managementu.“ Firma si proto nové talenty vzdělává sama. „Studentům nabízíme tzv. Trainee program, během kterého u nás nejen získají potřebnou praxi, ale celkově se zorientují v naší branži. Během programu projdou několika odděleními, mají možnost si doslova ‚osahat‘, co by je bavilo, a pokud jsou dobří, nabídneme jim u nás po studiu pracovní místo,“ říká Jan Polter.

Složité může být ale i najít nového zaměstnance na nižší pracovní pozici. „Aktuálně máme menší problém vybrat vhodné pracovníky pro pozice s nižší kvalifikací,“ informuje Martina Vyčichlová, HR specialistka logistické skupiny Geis.

Při výběru nového zaměstnance nejde pouze o kvalifikaci, ale také o povahové rysy, tvrdí Eva Vlasáková, HR manažerka Yusen Logistics (Czech). „S nadsázkou bych to přirovnala ke skládání puzzle. Když vyberete špatnou část, nikdy obrázek nesložíte správně. Každá společnost má svou politiku a vlastního ducha a nejde zde pouze o kompetenci uchazeče a způsobilost danou práci vykonávat, důležitý je též osobní potenciál a charakter,“ říká Eva Vlasáková.

Firmy někdy spolupracují při obsazování volných pozic s vysokými či středními školami. To může ale mít i svá úskalí.

Celý rozsáhlý článek o současných souvislostech problematiky lidských zdrojů v logistice vychází v úterý 16.7.

Související