Privatizace Royal Mail má být největší privatizací v Británii za několik desetiletí. Primární nabídka akcií by podle odhadů vlády měla ohodnotit firmu až na 3 mld. liber (90,3 mld. Kč).

Zhruba 150 tis. zaměstnanců zdarma obdrží akcie za 300 mil. liber (9 mld. Kč). Jediným omezením bude, že je nebudou smět tři roky prodat.

Odborový svaz pošty CWU je proti plánované privatizaci. Obává se, že to způsobí propouštění a zpomalení růstu mezd. Odbory mají rovněž strach, že privatizace ukončí šestidenní zasílání poštovních zásilek.

Podle náměstka ministra hospodářství Michaela Fallona poskytne privatizace firmě Royal Mail větší svobodu a ta bude moci lépe konkurovat ostatním firmám. Mimo jiné si bude moci půjčovat, aniž by se o tom poradila s vládou, a získá napojení na soukromý kapitál, který jí umožní dále růst. Firma chce investovat hlavně do zasílání balíků, které roste díky rozkvětu nákupů přes internet. Naopak zasílání dopisů klesá. Právě přeprava balíků pomohla firmě za loňský rok do konce března více než zdvojnásobit zisk.

Royal Mail třídí a dodává dopisy a balíky. Její součástí není národní síť poštovních poboček Post Office, která nabízí poštovní, finanční a další služby. Firma Post Office je samostatná s nezávislým vedením a není na prodej, připomněla BBC.

FOTO: AP/ČTKFOTO: AP/ČTK

Související