Během prvního pololetí roku 2013 bylo na český trh průmyslových nemovitostí dodáno přes 97 tis. m2 nových skladových a výrobních prostor, což je o 22 % méně než ve stejném období loňského roku. Veškeré prostory byly zcela pronajaty ještě před dokončením výstavby.

80 % ze všech nově postavených nemovitostí si pronajaly společnosti z automobilového průmyslu. Téměř polovina nových ploch vznikla na Mladoboleslavsku, včetně skladové haly o velikosti 27 tis. m2, kterou postavila pro společnost Škoda Auto česká developerská skupina D+D Real v areálu v Kosmonosech.

Druhým největším projektem byly dvě haly s celkovou velikostí 12 tis. m2 postavené v CTParku Hranice pro výrobce autodílů Henniges. V Brně předal novou halu developer VGP společnosti Hartmann Rico, je to první budova nového průmyslového centra VGP Park Brno.

V průběhu 2. čtvrtletí se navýšila celková nabídka průmyslových prostor v ČR také díky tomu, že společnost CTP zakoupila dvě již postavené výrobní budovy - bývalou halu společnosti Briggs & Stratton v Ostravě, která se stane součástí již zavedeného CTParku Ostrava, a objekt dříve užívaný společností Panasonic v žatecké průmyslové zóně Triangle, jenž bude základem pro nový CTPark Žatec. Dle posledních informací IRF jsou pro obě tyto stávající budovy již nalezeni noví nájemci.

Sklady ve výstavbě

Industrial Research Forum eviduje na území celé České republiky dalších téměř 172 tis. m2 průmyslových prostor ve fázi výstavby, z nichž většina (92 %) je již předpronajata. Veškeré tyto plochy by měly být dokončeny ještě v tomto roce. Největší část (36 %) se staví v Jihomoravském kraji (v areálech CTPark Brno a VGP Park Brno), následuje Praha (23 %).

Vzhledem k těmto údajům by za celý rok 2013 mělo být dokončeno celkem téměř 269 tis. m2, což přesáhne úroveň nové výstavby z roku 2012 přibližně o 26 %. V důsledku toho se celková nabídka průmyslových prostor v České republice přiblíží 4.5 mil. m2.

Největší nemovitostí, která bude v roce 2013 dokončena, se stane vývojové centrum společnosti FEI, které bude disponovat průmyslovými plochami o velikosti 33 tis. m2 a kancelářemi o velikosti 12 tis. m2.

Nízká úroveň spekulativní výstavby příliš neovlivní míru neobsazenosti, poměr volných prostor však může být mírně ovlivněn tím, že se ze stávajících pronajatých prostor vystěhují někteří větší nájemci, a přesunou své aktivity do vlastních nemovitostí.

Podle informací IRF se na celém území České republiky nachází dalších 1.2 mil. m2 průmyslových prostor, jejichž výstavba zatím nebyla zahájena, ale bylo pro ni již vydáno stavební povolení.

Industrial Research Forum bylo založeno společnostmi CBRE, Colliers, DTZ a Jones Lang LaSalle s cílem poskytovat co možná nejúplnější, nejpřesnější a nejtransparentnější data o vývoji českého trhu se skladovými a výrobními nemovitostmi.

Související