Skupina Integer.pl, která u nás balíkomaty se službou easyPack 24/7 zavádí, udělila stejně jako na Slovensku výhradní licenci pro provoz zařízení kurýrní společnosti In Time, která se specializuje na logistickou obsluhu sektoru e-commerce. Již ověřeným modelem spolupráce tak chce zajistit rozvoj sítě a stálé příjmy z pronájmu schránek. Garantované limity využití těchto zařízení mají plně pokrýt také náklady na provoz a údržbu sítě.

V rámci rozvoje české sítě hodlá skupina Integer.pl rozmístit minimálně 150 přístrojů. Zhruba stovka z nich bude uvedena do provozu do konce letošního roku. Dosud polská logistická firma zprovoznila na území Česka 70 automatů k celodennímu, nepřetržitému a automatizovanému vyzvedávání zásilek. Celkem 21 z nich je rozmístěno v síti obchodů Kaufland. Právě s tímto řetězcem podepsala skupina Integer.pl smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Přebrat zásilku z balíkomatu budou moci zákazníci několika českých internetových obchodů už v příštích týdnech.

„Potenciál českého trhu spočívá v aktivitách 7,4 mil. uživatelů internetu a ohromném množství internetových obchodů,“ uvedl Rafał Brzoska, generální ředitel skupiny Integer.pl. Hlavním důvodem, proč Češi nakupují přes internet je „komfort“, nikoli snaha šetřit jako v Polsku, myslí si Brzoska. „I to je jeden z důvodů, proč balíkomaty intenzivně zavádíme právě zde. České internetové obchody vykazují vyšší obrat než aukční portály, což je situace diametrálně odlišná od Polska. Porovnáme-li průměrnou hodnotou nákupního košíku e-spotřebitelů, je v ČR v porovnání s Polskem o 25 % větší. Český trh e-commerce lze z tohoto hlediska pro naše podnikání určitě považovat za perspektivnější než polský,” říká Brzoska.

 

Další projekty

Na českém trhu jsou v různých stádiích ještě další dva podobné projekty. Za aktivitou „Kouzelné almary“, které umožňují vyzvednutí zásilky z jedné ze schránek umístěných zejména v obchodních centrech, stojí podnikatel Tomáš Čupr, investiční skupina Miton a Enern. Do konce roku se má síť „almar“ rozšířit na více než sto míst po celé ČR. Zákazník je o doručení zboží informován SMS, ve které obdrží PIN kód potřebný pro otevření určité schránky.

Další podobný projekt chystá Česká pošta. Po loňském pilotním provozu v Praze chce uvést ke konci letošního roku do chodu deset balíkomatů. „Instalovány budou v Praze, Strakonicích, Českých Budějovicích a Prostějově,“ uvedla nedávno mluvčí Pošty Marta Selicharová. Do konce roku 2014 by podnik chtěl zprovoznit až 150 terminálů.

Služba samoobslužných schránek úspěšně funguje v zahraničí. Například v Polsku mají na balíkovém trhu čtvrtinový podíl, v Estonsku dokonce poloviční.

V současnosti jsou balíkomaty easyPack dostupné zákazníkům v 17 zemích. Ve spolupráci s PineBridge Investments zprovozní skupina Integer.pl v rámci čtyřletého investičního programu jen v roce 2013 okolo 3400 nových terminálů na celém světě. Na realizaci tohoto plánu vynaloží v průběhu roku přibližně 65 mil. eur. Rozvojové plány v této oblasti zahrnují kromě České republiky také Velkou Británii, Francii, Maďarsko, Turecko, Norsko a Švédsko. V průběhu nejbližších dvou let firma očekává, že se zařízení objeví pravděpodobně také v Severní i Jižní Americe, následně i v Asii. Celkové investice do rozvoje sítě InPost jsou odhadovány až na miliardu eur.

Související