„Od smlouvy se ustupuje, jednání o pozemku začínají znovu,“ uvedl Rakušan. Podle Aleše Svatoně z Amesbury se práce na projektu nezastavily. „Naše společnost pokračuje v přípravě a povolovacím procesu projektu Amesbury Kolín Business Park v průmyslové zóně v Kolíně. Projekt se skládá z výrobních, skladových a kancelářských prostor ve třech budovách,“ uvedl.

Zájem druhého investora podle Rakušana posiluje vyjednávací pozici města. Cena za prodej pozemků v zóně je ale pro všechny stejná, činí 410 korun za metr čtvereční. „O ceně se nebavíme, ta je fixní. Takže se budeme ptát, k čemu by ten pozemek byl využit, co by pro město bylo přínosnější a kdo z těch dvou zájemců přistoupí na podmínky, které město stanoví,“ uvedl starosta. Nový zájemce údajně není developerem, v jaké oblasti přesně podniká, radnice tají.

Amesbury se podle starosty napoprvé nepodařilo sehnat investora. Pokud by se město rozhodlo uzavřít s firmou novou smlouvu o smlouvě budoucí a parcelu jí dál blokovat, chtělo by prosadit vyšší sankce za nedodržení lhůty pro uzavření obchodu.

Město s penězi za pozemek počítalo v rozpočtu, pětadvacetimilionový výpadek v příjmech ale nakonec nevykázalo. Přišly mu totiž peníze od jiného investora, společnosti Ingersoll Rand, která z centra Kolína do zóny přesouvá svůj závod na výrobu chladicích a klimatizačních systémů. Město za prodej 8,9 ha získalo kolem 36 mil. korun, od nichž je ale třeba odečíst náklady na vybudování infrastruktury, zejména kanalizace, která v této části zóny chyběla. Čistý příjem tedy činí asi 29 mil. korun.

Celá kolínská zóna má rozlohu 370 ha, z toho kolem 120 ha bylo dosud volných. Využívá ji především automobilka TPCA, která zaujímá plochu zhruba 125 ha. Další pozemky v sousedství obří továrny získali její dodavatelé a partneři. „Jsme samozřejmě rádi, že v průmyslové zóně nebudeme sami, protože mít v pozemcích několik stovek milionů korun není pro město úplně nejvýhodnější,“ uvedl mluvčí TPCA Radek Kňava. Automobilka se podle něj snaží pomáhat městu ve zprostředkování komunikace s potenciálními investory.

Pro zadlužený Kolín je prodej pozemků v zóně důležitý. Hospodaření města dlouhodobě zatěžuje obří dluh, který vznikl při budování zóny a bytů pro TPCA. Závazky ke konci loňského roku představovaly bez úroků kolem 800 mil. korun. Bývalé vedení radnice počítalo s pomocí vlády, kterou mělo údajně přislíbenou. Pomoc však nepřišla a závazky zůstaly městu.

Související