Vyřazený dopravce se stále může obrátit na antimonopolní úřad. Arriva podle ministerstva nesplnila podmínku veřejné soutěže, na základě které musí mít každý dopravce ve vedení alespoň dvě odborně způsobilé osoby s příslušným vzděláním pro provozování drážní dopravy. Drážní zákon přitom vyžaduje pouze jednu způsobilou osobu. „Jde o kontrakt na 15 let," vysvětlil důvod přísnější podmínky Neřold. Ministerstvo tím chtělo zabránit situaci, kdy by budoucí provozovatel z nějakého důvodu o takovéhoto zaměstnance přišel a nadále by nesplňoval podmínky zákona.

„Ministerstvo dopravy nyní počká na další postup Arrivy." Ta má desetidenní lhůtu, během které může rozhodnutí ministerstva napadnout u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, dodal mluvčí.

Samotný dopravce se ale dosud nerozhodl, zdali této možnosti využije „Nevíme, jaké další kroky podnikneme, budeme se radit s právníky,“ uvedl v rozhovoru pro internetový server Česká pozice ředitel železniční dopravy v české Arrivě Jaroslav Richter.

Definitivní vyloučení Arrivy z tendru by mělo nepříznivý dopad i na druhého účastníka soutěže, kterým je tuzemský soukromý dopravce RegioJet. Pokud zůstane v tendru jediná nabídka, ministerstvo dopravy ho bude muset zrušit.

Související