Celkově se v roce 2012 v ČR pronajalo 687 tis. m2 moderních průmyslových ploch, což je běžný průměr posledního desetiletí. „Český trh s průmyslovými nemovitostmi je stabilním prostředím, kde si poptávka našla svoji dlouhodobě udržitelnou úroveň kolem 600 tis. m2 . Jedná se o průměr za posledních deset let a dá se říci, že vyjadřuje ověřenou kapacitu trhu,” říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslového týmu Cushman & Wakefield.

V posledním čtvrtletí roku 2012 se pronajalo 247 tis. m2, což je mírně nad původním očekáváním. Trh s průmyslovými nemovitostmi tak dostal na konci roku pozitivní náboj, který zatím přetrvává.

Největší pronájmy roku se uskutečnily formou renegociace. MD Logistika prodloužila svou smlouvu ve VGP Parku Horní Počernice (40 tis. m2), VF Corporation v Pointparku D8 (téměř 25 tis. m2) a Electroworld v CTParku Modřice (24,5 tis. m2). Výrobní společnost SAS podepsala novou nájemní smlouvu v Goodman Parku v Mladé Boleslavi (přes 22 tis. m2) – v tomto případě se zároveň jednalo o největší nově postavenou halu, uvádí analýza C&W.

Nabídka na trhu průmyslových nemovitostí
Poslední čtvrtletí loňského roku bylo z hlediska nové výstavby zanedbatelné (25 tis. m2) a v celém roce 2012 se postavilo jen 106 tis. m2 nových hal, což odpovídá zhruba jedné třetině výstavby v roce 2011. Rok 2012 tedy byl z hlediska nové výstavby pod průměrem, což je dáno zejména zvýšenými nároky financujících institucí a z toho důvodu téměř neexistující spekulativní výstavbou.

„Rok 2012 potvrdil trend z předchozích let, kdy nová výstavba byla částečně vytlačena rekonstrukcemi stávajících hal. Budovy postavené na začátku 21. století je stále možno považovat za moderní, majitelé do nich však musí investovat, aby tak reagovali na zpřísňující se nároky nájemců a jejich tlak na úspory provozních nákladů,“ říká Jaroslav Kaizr.

Loni stavěly moderní průmyslové haly k pronájmu zejména developerské společnosti CTP, Goodman a VGP, téměř veškerá výstavba proběhla mimo Prahu.

Nepronajatost na trhu průmyslových nemovitostí
Podíl volných ploch činil ke konci loňského roku 7,0 %, přičemž o rok dříve to bylo 6,4 %. Přes tento mírný nárůst u nás tedy míra nepronajatosti nedosahuje ani „zdravých” 10 % a nabízí tak značný prostor pro novou výstavbu, uvádí zpráva Cushman & Wakefield. Momentálně mohou zájemci o pronájem vybírat z necelých 290 tis. m2 volných ploch.

„Dlouhodobá stabilita českého trhu s průmyslovými nemovitostmi v kombinaci s nízkou nepronajatostí by měla stimulovat developery a jejich financiéry k razantnějšímu přístupu k nové výstavbě. Již nyní víme, že nová výstavba bude v roce 2013 vyšší než v roce 2012, což je určitě velmi pozitivní trend,“ říká Jaroslav Kaizr.

Související