Hlavní zjištění výzkumu:

1. Hodnota průmyslových nemovitostí v Evropě se od svého vrcholu před krizí v roce 2007 snížila o 21,9 % a následně se v průměru zotavila o pouhých 1,3 %. S ohledem na reprodukční náklady a průběh zotavování amerického trhu po celosvětové finanční krizi je třeba považovat současné hodnoty evropských průmyslových nemovitostí za atraktivní.

2. Přímé výnosy na trhu s logistickými nemovitostmi dosáhly během posledních 10 let 7,6 %, což je o 200 bazických bodů více než u přímých výnosů kancelářských nemovitostí a o 240 bazických bodů více než u nemovitostí retailových.

3. I přes nízký růst HDP v zemích EU, který se v posledních 10 letech pohybuje pouze okolo 1,5 % ročně, se očekává v důsledku proměny obchodních a zásobovacích zvyklostí silná poptávka po distribučních prostorách v Evropě.

4. Americký trh s průmyslovými nemovitostmi má čtyřnásobné množství distribučních nemovitostí třídy A, než je tomu v Evropě, kde distribuční nemovitosti třídy A tvoří pouze 14% podíl všech industriálních nemovitostí. Evropský trh logistických nemovitostí je tedy relativně nevyvinutý.

5. E-commerce je na vzestupu a nutí maloobchodní prodejce přehodnocovat své distribuční kanály tak, aby byli schopni dostát aktuální poptávce a očekávanému růstu. Zkušenosti z Velké Británie, Německa a Francie za posledních pět let ukazují, že každé zvýšení online tržeb o 1 mld. eur představuje zvýšení poptávky po skladovacích prostorách v průměru o 72 tis. m2.

Ali Nassiri, viceprezident společnosti Prologis pro akvizice a výzkum v Evropě uvedl: „Z dlouhodobého hlediska se průmyslové nemovitosti ukázaly být spolehlivými defenzivními aktivy s atraktivním poměrem rizika a návratnosti investice pro institucionální investory. Průmyslový prostor má klíčový podíl na zvyšování produktivity, snižování nákladů a celkové strategii dodavatelského řetězce. Trh s průmyslovými nemovitostmi bude těžit ze současného úsilí o zlepšování provozní a nákladové efektivity prostor, čímž bude posilován proces jeho opětovného uzdravování v blízké i vzdálenější budoucnosti.“

Úplnou verzi výzkumu je možné stáhnout na: www.prologis.com/docs/whyindustrialeurope.pdf

Související