Tyto firmy po velkém útlumu začaly po roce 2010 znovu expandovat. Aktuálním důkazem je jedna z největších transakcí spadajících do 3. kvartálu 2012 – pronájem 7000 m2 skladových a kancelářských ploch v CTParku na Borských polích v Plzni firmě MD Elektronik. Ta se specializuje na výrobu kabelových svazků pro řadu předních evropských automobilek. Prostory pro ni vybrala a podmínky dlouhodobého pronájmu dojednala mezinárodní poradenská společnost DTZ.

„Důvodem pronájmu byla potřeba rozšíření výrobní kapacity v areálu naší společnosti v Chotěšově. Nové prostory v CTParku Plzeň budou využívány pro skladování materiálů na vstupu do výroby a zároveň i pro skladování hotových výrobků, jež budou následně expedovány zákazníkům,“ popisuje Jiří Batko, jednatel společnosti MD Elektronik. Celkově firma v České republice zaměstnává na 2300 pracovníků.

S firmami jako Daikin, DHL, Panasonic Matsushita, Porsche, Siemens, SY Wiring Technologies, Tatung patří Plzeň k hlavním tuzemským centrům strojírenských, inženýrských nebo elektrotechnických oborů. CTPark na Borských polích je předním industriálním projektem v regionu, s jasnou profilací právě na tyto hi-tech společnosti. Vedle synergie plynoucí z množství výrobních firem působících v Plzni a okolí je hlavní předností CTParku Plzeň i rychlé napojení na D5 a tím pádem i na Německo, Prahu a další města. Celková kapacita je 126 tis. čtverečných metrů moderních výrobních a skladových ploch, aktuálně je k dispozici zhruba 14 tis. m2 průmyslových prostor.

Plzeňský kraj disponuje po širší oblasti Prahy a Jihomoravském kraji třetí nejvyšší nabídkou moderních skladových a výrobních prostor v ČR. V polovině roku 2012 zde celková nabídka skladových ploch dosáhla necelých 600 tis. m2. Ve stejném období zůstávalo neobsazených přibližně 37 tis. m2. Více než 60 % plzeňské nabídky bylo realizováno společností CTP Invest.

Graf: Vývoj míry neobsazenosti moderních skladových a výrobních prostor (Q1 2010 – Q2 2012)

graf plzen
Související