Loňské snížení limitu pro bezcelní dovoz zboží do Česka vedlo k meziročnímu poklesu množství posílaných balíků z USA až o pětinu. Ubylo hlavně větších zásilek, řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Loni v dubnu začala platit novela zákona o DPH, která snižuje hodnotu dováženého zboží podléhajícího clu a dani z přidané hodnoty z předchozích 150 eur (asi 3700 Kč) na 22 eur (asi 550 korun). Opatření zvýšilo množství balíků, které musejí projít celnicí, až o 300 %.

V balících ze zámoří nejčastěji do Česka putuje drobná elektronika, oděvy a módní doplňky a plastové modely z internetových obchodů v USA.

Průměrná doba celního odbavení balíkové zásilky je podle Selicharové mezi čtyřmi a šesti dny. Její délka závisí na tom, zda již Česká pošta má od klienta plnou moc k celnímu projednání zásilky, na kvalitě vyplnění průvodních dokladů, úplnosti zaslaných dokladů k celnímu projednání a na rychlosti odezvy klienta na zaslané avízo. „Samotné celní projednání zásilky po obdržení všech relevantních dokladů je nyní záležitostí dvou pracovních dnů," dodala mluvčí.

Související